خراسان رضوی در کشت و تولید زعفران رتبه اول جهانی را داراست
1385/08/07


مدير باغباني جهادكشاورزي خراسان رضوي گفت: خراسان رضوي از نظر سطح زيركشت زعفران و توليد اين محصول رتبه اول كشوري و جهاني را در اختيار دارد.

حسين سابقي مدير باغباني جهاد كشاورزي خراسان رضوي در گفتگو با خبرنگار "مهر" در مشهد اظهار داشت: تاكنون سطح زيركشت زعفران كشور 57 هزار هكتار است كه خراسان رضوي 44.8 هكتار را در بر مي گيرد.

وي تصريح كرد: توليد زعفران در كشور 220 تن و در خراسان رضوي 173 تن بوده است، و ميزان صادرات زعفران 201 تن به ارزش 97 ميليون دلار اعلام شده كه اين آمار مربوط به سال 85-84 است.

مدير جهادكشاورزي خراسان رضوي افزود: امسال 172 تن صادرات زعفران داشته ايم كه 95 ميليون دلار از آن حاصل شده و سقف پوششي بيمه 7814 هكتار است كه كماكان خراسان رضوي از نظر سطح زيركشت و ميزان توليد زعفران رتبه اول كشوري و جهاني را داراست.

سابقي در ادامه افزود: كشورهاي بسيار قدرتمندي در زمينه زعفران و بحث صادرات آن داريم كه زعفران را بر اساس سفارش كشورهاي جهان بسته بندي مي كنند و تحويل مي دهند ما بر اساس نياز دنيا و با توجه به نوع مصرف بسته بندي را صادر خواهيم كرد كه سود حاصل از اين كار به كشور خودمان بازگردد.

وي همچنين گفت: بايد جلوي بحث صادرات فله اي را گرفته و امكانات در قسمت بسته بندي داده شود و بر روي بسته بندي زعفران سرمايه گذاري شود.

سابقي تصريح كرد: زعفران از سال گذشته جايگاه ويژه اي را در كشور پيدا كرده و كارگروه ملي زعفران در تشكيلات دولت با حضور 6 وزير تشكيل شده است.

مدير جهاد كشاورزي خراسان رضوي اظهار داشت: دولت با حضور 6 وزير انتخاب شده جلساتي مختلف را در طول سال برگزار كرده است و از نتايج كار مي توان به بحث خريد توافقي زعفران اشاره كرد.


تعداد مشاهده خبر21 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal