جمع آوري بيش از ۳ هزار و ۷۰۰ ميليارد ريال زكات در كشور از سال ۸۳ تا كنون
1392/06/16

نماينده ولي فقيه در وزارت جهاد كشاورزي با اشاره به فعاليت ستاد احياي زكات از سال ۸۳ تا كنون، گفت:ازابتداي فعاليت اين ستاد تاكنون بيش از سه هزار و ۷۰۰ ميليارد ريال زكات در كشور جمع آوري شده است.

 به گزارش خبرنگار ايرنا، آيت الله «حاج شيخ حسن عالمي» در سخنان پيش از خطبه اين هفته نمازجمعه تهران با اشاره به نقش زكات در اقتصاد اسلامي افزود: در نخستين سال فعاليت ستاد احياي زكات بيش از ۱۲ ميليارد ريال جمع آوري شده كه اين رقم در سال ۹۱ به بيش از يك هزار و ۳۶۵ ميليارد ريال رسيد و در موارد تعيين شده مصرف شد.

وي با بيان اينكه از ابتداي سال جاري تاكنون بيش از ۶۲۰ ميليارد ريال زكات جمع آوري شده است، اظهار داشت: اين رقم به طور قطع در پايان امسال به دو برابر افزايش خواهد يافت.

سخنران پيش از خطبه اين هفته نماز جمعه تهران با اشاره به موارد مصرفي زكات جمع آوري شده، گفت: ستاد احياي زكات، زكات جمع آوري شده را در مواردي نظير چهار هزار و ۲۴۶ مورد جهيزيه، ۳ هزار و ۳۵۷ مورد احداث مسكن، ۱۱ هزار و ۹۴۰ مورد درمان نيازمندان و ۲۰ هزار مورد كمك به امور تحصيل دانش آموزان هزينه كرده است.

عالمي با بيان اينكه كمك به طلاب امور ديني و حوزه هاي علميه از موارد ديگري است كه زكات بايد در آنجا مصرف شود، افزود: شهرنشيناني كه محصولاتي كه زكات به آنها تعلق مي گيرد ندارند و زكات نيز برآنها واجب نيست بايد در اين امر خير شركت كنند و زكات مستحب بر درآمدهاي خود را اجرا كنند.

عضو شوراي خبرگان رهبري همچنين به فلسفه پرداخت زكات توسط مسلمين اشاره كرد و گفت: خداوند متعال در احكام اسلامي و ديني به خصوص احكامي كه مسئله مالي در آنها مطرح است، حكمت هاي فراواني را براي جامعه در نظر گرفته است.

وي افزود: براي اينكه سير كاروان مسلمين با آهنگي مناسب به سوي خير و سعادت حركت كند، خداوند عبادات مالي را بر بخشي از بندگان، متمولين و صاحبان محصولات كشاورزي واجب كرده است.

نماينده ولي فقيه در وزارت جهاد كشاوزي سپس تصريح كرد: فلسفه اصلي اين واجبات مالي اين است كه جامعه با يك آهنگ مناسب و موزون به سوي خير و سعادت در دنيا و آخرت حركت كند.

عالمي ادامه داد: در اين مسير براي جبران كاستي ها و بخشي از ناتوانايي ها، خداوند اين احكام مالي را قرار داده است.

وي با بيان اينكه از جمله عبادت هاي مالي موضوع پرداخت زكات است، گفت: در ماههاي فصل تابستان و پاييز زمان برداشت محصولاتي است زكات بر آنها تعلق مي گيرد.

عالمي اضافه كرد: در خصوص پرداخت زكات، عموم فقهاي اسلامي مباحث مفصلي را انجام داده اند به گونه اي كه هيچ كتاب فقهي را نمي تواند پيدا كرد كه در خصوص زكات سخني نگفته باشد و در تمام اين كتب بر زكات به عنوان يك فريضه الهي تاكيد شده است.

نماينده ولي فقيه در وزارت جهاد كشاورزي سپس با بيان اينكه در تمام منابع فقهي و روايات از زكات به عنوان ضروريات دين ياد شده است، گفت: در اين روايات از اهل بيت (ع) نقل شده كسي كه منكر زكات باشد در زمره كفار است و از مسلماني خارج شده است.

وي افزود: در بيش از ۳۴ آيه قرآن مجيد از زكات و نماز ياد شده به گونه اي كه از اين تعداد آيه، در ۳۲ آيه نماز و زكات پشت سرهم قرار داده شده است.

تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal