اولين همايش علمي و ششمين جشنواره فرهنگي هنري عذرا برگزار مي‌شود
1386/01/21

تهران، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪

 

داخلي. اقتصادي. كشاورزي.

اولين همايش علمي و ششمين جشنواره فرهنگي هنري عذرا با هدف كاهش ضايعات فرآورده‌هاي كشاورزي و افزايش اهميت به زنان روستايي، ‪۲۹فروردين ماه سال جاري در كانون پرورش فكري كودكان و نوجوان برگزار خواهد شد.

مديركل دفتر امور زنان روستايي و عشايري وزارت جهاد كشاورزي روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بيان آن كه بيش از ‪۱۱ميليون زن روستايي و ‪۱/۵ميليون زن بهره‌بردار كشاورز درايران زندگي مي‌كنند، افزود: استفاده از تجارب گذشتگان در بخش كشاورزي و فرآوري محصولات توسط عمده زنان روستايي كشور سبب شده تا اين بخش با مشكلات متعددي نظير افزايش ميزان ضايعات كشاورزي مواجه شود.

"تهمينه دانيالي"، استفاده از ابزارها و مكانيزمهاي پيشرفته توليدي را براي كاهش ميزان ضايعات كشاورزي و فرآورده‌هاي آن ضروري دانست و افزود: در صورتي كه از دانش و ابزارهاي مناسب در اين بخش استفاده شود بسياري از مشكلات اين بخش كاهش خواهد يافت.

وي با اشاره به تاكيد دولت نهم بر توسعه همه جانبه كشور، گفت: افزايش آگاهي زنان روستايي كشور مي‌تواند نقش مهمي در توسعه روستاهاي كشور ايفا كنند.

دانيالي، آموزش زنان روستايي را براي بخش كشاورزي كشور مهم ارزيابي كرد و اظهار داشت: اين امر مي‌تواند علاوه بركاهش ضايعات، كيفيت محصولات توليدي را نيز افزايش دهد.

وي تعداد فارغ‌التحصيلان زن رشته كشاورزي را بيش از ‪۱۳هزار نفر اعلام كرد و افزود: در حالي كه استفاده از اين فارغ‌التحصيلان در روستاهاي كشور ضروري است اما بيشتر آنها در حال حاضر در شهرها سكونت دارند.

مديركل دفتر امور زنان روستايي و عشايري گفت: با بهبود چهره روستاها مي‌توان از فارغ‌التحصيلان رشته كشاورزي در روستاها استفاده مناسب كرد.

وي همچنين در خصوص وضعيت زنان خود سرپرست روستاها گفت: اين گروه به سه دسته زنان بدسرپرست خانوار، زنان خودسرپرست خانوار و زنان سرپرست خانوار تقسيم‌بندي مي‌شوند.

وي تصريح كرد: دولت براي بهبود وضعيت اين قشر علاوه بر ارايه ابزارهاي حمايتي نظير تسهيلات با بهره كم، در سالهاي اخير اقدامهاي مناسبي براي حفظ وضعيت موجود و پيشگيري از افزايش جمعيت اين قشر از جامعه انجام داده است.

وي در خصوص برگزاري اولين همايش علمي و ششمين جشنواره فرهنگي ترويجي عذرا گفت: در اين همايش علاوه بر بيان نگاه مديران بخش كشاورزي كشور نسبت به روستاها و به خصوص زنان روستايي، عملكرد موسسه كشاورزي وابسته به وزارت كشاورزي تشريح خواهد شد.

دبير اين همايش نيز، محور اصلي اين نشست را آگاهي از نقش زنان روستايي در كاهش ضايعات و فرآورده‌هاي بخش كشاورزي عنوان كرد.

"سليمان عباسي" افزود: يك چهارم جمعيت جهان كه بالغ بر ‪۱/۵ميليارد نفر مي‌شوند را در حال حاضر زنان روستايي تشكيل مي‌دهند.

وي تصريح كرد: حدود ‪۱۰/۹ميليون نفر از جمعيت روستايي ايران را زنان تشكيل مي‌دهند كه حدود هشت ميليون نفر از آنها در بخش كشاورزي نقش فعال دارند.

وي گفت: حدود ‪۴۰درصد از فعاليتهاي بخش كشاورزي در حال حاضر توسط زنان و ‪۶۰درصد توسط مردان انجام مي‌شود.

عباسي در خصوص وضعيت ضايعات محصولات كشاورزي اظهار داشت: براساس آمار و ارقام به دست آمده، در حالي كه ميزان ضايعات محصولات كشاورزي در دنيا كمتر از ‪۱۰درصد است اين رقم در ايران حدود ‪۳۵درصد است.

وي، هزينه ضايعات كشاورزي در ايران را سالانه حدود پنج تا ‪۱۰ميليارد دلار اعلام كرد و افزود: در صورتي كه درآمد سالانه ارزي كشور ‪۴۰ميليارد دلار باشد حدود يك چهارم آن به علت مديريت نامناسب به هدر مي‌رود.

وي گفت: با استفاده از فناوري‌هاي نوين و آموزشهاي مناسب مي‌توان ميزان ضايعات محصولات كشاورزي را حدود ‪۵۰درصد كاهش داد.

وي در پايان، روشهاي بازيافت و استفاده از ضايعات و آموزش و ترويج را از راهكارهاي مناسب براي دستيابي به اهداف مورد نظر اعلام كرد.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal