رقم مقاوم به بیماری پوسیدگی ریزوکتونیایی ریشه و طوقه چغندرقند برای نخستین بار در کشور معرفی شد
1386/11/28

براي نخستين بار در كشور رقم مقاوم به بيماري پوسيدگي ريزوكتونيايي ريشه و طوقه چغندرقند توسط مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي استان همدان معرفي شد.    

عضو هيئت علمي مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي استان همدان با اعلام اين مطلب در گفت و گو با خبرنگار ايانا گفت: عامل بيماري پوسيدگي ريزوكتونيايي ريشه و طوقه چغندرقند قارچ ريزوكتونيا سولاني است و گروه آناستُموزي 2-2 آن بيشترين خسارت را در مناطق چغندركاري به محصول وارد ميكند.

حسن ابراهيمي كولايي افزود: اين قارچ به ريشه و طوقه چغندرقند در حال حجيم شدن حمله ميكند و باعث پوسيدگي خشك آن ميشود. همچنين اين قارچ از جمله عوامل بيماريزاست كه به علت خاكزي بودن و خسارت زدن در مرحله بلوغ چغندرقند به روشهاي زراعي و شيميايي (از جمله ضدعفوني بذر) قابل كنترل نيست.

وي با اشاره به اينكه 30 درصد مزارع كشور به عامل بيماري پوسيدگي ريشه چغندرقند (كه مهمترين آنها ريزوكتونياست) آلودهاند، تصريح كرد: با توجه به اينكه سالانه به طور متوسط 170هزار هكتار چغندرقند در كشور كشت ميشود، خسارت ناشي از آنها بيش از  دو هزار ميليارد ريال برآورد ميشود.

ابراهيمي كولايي به واردات سالانه حدود 200 هزار واحد بذر چغندرقند مقاوم به بيماريها به كشور اشاره كرد و ادامه داد: به ازاي هر واحد 70 دلار و در مجموع هر سال 14ميليون دلار ارز از كشور خارج ميشود. كه با تهيه و تكثير بذر مقاوم به بيماريها از خروج ارز جلوگيري ميشود.

اين محقق خاطرنشان كرد: در حاليكه اغلب مناطق چغندركاري كشور به عامل اين بيماري آلودهاند تا به حال لاين يا رقم مقاوم به اين بيماري در كشور تهيه نشده بود. همچنين  گاهي خسارت اين بيماري به حدي است كه برخي از زارعان تمايلي به كشت چغندرقند ندارند.

 وي اصلاح  رقمهاي مقاوم به اين بيماري، مناسبترين، اقتصادي ترين و كارآمدترين روش كنترل اين بيماري عنوان كرد و گفت: در اوايل دهه 80 با شيوع بيماريهاي چغندرقند ضرورت اصلاح رقمهاي مقاوم به بيماريهاي شايع كشور بيش از پيش احساس شد كه در اين جهت مسئوليت اصلاح رقمهاي مقاوم به پوسيدگي ريزوكتونيايي ريشه و طوقه چغندرقند از طرف موسسه اصلاح و تهيه بذر چغندرقند به مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي استان همدان واگذار شد.

ابراهيمي كولايي با اعلام اينكه فعاليت براي تهيه رقم مقاوم از سال 1382 شروع و پس از سالها تلاش مستمر و همه جانبه در سال جاري اولين گرده افشان  مقاوم به پوسيدگي ريزوكتونيايي ريشه و طوقه چغندرقند در كشور تهيه شد، افزود:  مراحل مقدماتي اين طرح تحقيقاتي در آزمايشگاه، گلخانه، كرتهاي ايزوله و مزرعه انجام شد كه در نهايت هيبريدهاي تهيه شده به مدت دو سال در مزارع خراسان، كرج، آذربايجان غربي و همدان با شاهدهاي خارجي مقاوم و شاهدهاي داخلي مقايسه شدند. 

وي يادآور شد: هيبريدهايي كه عملكرد و عيار بالاتري داشتند انتخاب و همزمان مواد ژنتيكي در ميكروپلاتهاي ايزوله، كه به اين منظور ساخته شدند، نسبت به بيماري پوسيدگي ريزوكتونيايي ريشه و طوقه چغندرقند مورد ارزيابي قرار گرفت و از هيبريدهاي انتخابي بالا، آنهايي كه مقاومتشان كم بود حذف و بقيه انتخاب شدند.

همچنين از بين مواد ژنتيكي مورد مقايسه لايني كه هيبريد آن عملكرد و عيار بالاتري داشت و نسبت به بيماري پوسيدگي ريزوكتونيايي ريشه و طوقه چغندرقند نيز مقاوم بود به عنوان اولين گرده افشان مقاوم به بيماري پوسيدگي ريزوكتونيايي ريشه و طوقه چغندرقند انتخاب شد.

عضو هيئت علمي مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي استان همدان  اضافه كرد: اين رقم يك هيبريد منوژرم بوده و  نسبت به بيماري پوسيدگي ريزوكتونيايي ريشه و طوقه چغندرقند مقاوم است.

وي  ركورد عملكرد رقم را 5/91 تن در هكتار با عيار 66/17 درصد ثبت شده كه محصول قند در هكتار آن 1/16 تن در هكتار دانست و تصريح كرد: در آزمايش ترويجي كه در استان كرمانشاه اجرا شد عملكرد اين رقم 69 تن در هكتار با عيار 80/19 درصد بود. عملكرد اين رقم علاوه بر مناطق غيرآلوده، در مناطقي كه شديداً به ريزوكتونيا و ريزومانيا آلوده بودند نيز همراه با شاهدهاي مقاوم خارجي ارزيابي شد. در اين مناطق تنشهاي ديگر مثل شوري نيز وجود داشت با اين وجود، اين رقم عملكرد خوبي داشت./


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر229 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal