بخش كشاورزي كشور امسال با پديده خشكسالي روبروست
1387/01/21

 

معاون صنايع و امور زيربنايي وزارت جهاد كشاورزي گفت: با توجه به كاهش نزولات جوي، بخش كشاورزي كشور امسال با پديده خشكسالي روبروست.

دكترفريد اجلالي در گردهمايي مديران معاونت صنايع وامور زيربنايي وزارت جهاد كشاورزي مستقر در كرج افزود: ميزان بارش در سال زراعي جاري در كشور نسبت به چهار دهه گذشته ‪۴۰درصد كاهش نشان مي‌دهد.

وي خاطرنشان كرد: اين معاونت تمام تلاش خود را براي مقابله با اين پديده اعمال كرده و در نظر دارد تبعات منفي آن را به حداقل كاهش دهد.

اجلالي، استفاده صحيح در آبياري، بكارگيري روشهاي نوين، گسترش آبياري تحت فشار، بهره‌گيري از لوله بجاي كانال و كشت گياهاني كه به آب كمتر نياز دارند را از جمله راهكار مقابله پديده خشكسالي برشمرد.

وي گفت: افزايش بازده آبياري، تعيين الگوي كشت جديد در مناطق اقليمي مختلف با توجه به بارندگي، استفاده از گياهان جاذب در كشت درختان ديم و آبياري موثر را از ديگر فعاليتهاي اين معاونت براي مقابله با خشكسالي در سال جاري عنوان كرد.

اجلالي، فارس، خوزستان، هرمزگان، كرمان، خراسان رضوي را از جمله استانهايي برشمرد كه با بيشترين خشكسالي روبرو هستند.

وي گفت: با اين حال خوشبختانه منطقه هامون و استان سيستان و بلوچستان در سال جاري بارش‌هاي مناسبي داشته و از وضعيت قابل قبولي برخوردار است.

وي افزود: با توجه به پديده خشكسالي و محدوديت آب كشور براي مقابله با آن بايد مديريت برق محور براساس نگاه كشاورزي مورد توجه جدي قرار گيرد.

اجلالي اظهار اميدواري كرد، خشكسالي سال جاري برغم محدوديتهاي آن فرصت لازم را در زمينه كارايي آب و مصرف بهينه آن براي توليد محصولات كشاورزي را به دنبال داشته باشد.

در اين گردهمايي يك روزه كه در سرسراي اجتماعات معاونت صنايع و امور زيربنايي وزارت جهاد كشاورزي در كرج برگزار شد، بيش از ‪۳۰۰تن ازمديران و كارشناسان شركت داشتند.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
/www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal