همکاری های شیلاتی ایران و اکوادر گسترش می‌یابد
1387/05/16

معاون وزير جهاد كشاورزي گفت: طي نشست مشتركي بين وزير كشاورزي جمهوري اكوادور و رييس سازمان شيلات ايران، چگونگي گسترش همكاري‌هاي شيلاتي بين دو كشور بررسي شد.

به گزارش روابط عمومي شيلات، وحيد زارع در اين نشست، افزود: وجود يك ميليون و ‪۶۴۸هزار و ‪۱۹۵ كيلومترمربع وسعت، حدود ‪۹۰۰كيلومتر طول ساحلي در شمال و همچنين يكهزار و ‪۸۰۰كيلومتر نوار ساحلي در جنوب از ويژگي‌هاي جمهوري اسلامي ايران است.

وي با اشاره به اينكه در حال حاضر هفت استان كشور در شمال و جنوب كشور واقع شده‌اند كه با مرزهاي شمال و جنوب در تماس هستند، افزود: درياي خزر در شمال كشور به لحاظ وجود گونه‌هاي باارزش ماهيان خاوياري و خليج فارس در جنوب كشور به لحاظ دسترسي صيادان به آبهاي آزاد از طريق تنگه هرمز از اهميت بسياري برخوردار است.

زارع ادامه داد: ايران در زمينه حفظ ذخاير ماهيان خاوياري، ايجاد زيستگاه‌هاي مصنوعي و صيد و پرورش ماهي و ميگو از تجربيات خوبي برخوردار است به طوري كه مي‌تواند در انتقال تجارب يافته‌هاي جديد به اكوادور كمك كند.

رييس سازمان شيلات، افزود: در حال حاضر حدود ‪۱۷۰هزار نفر به صورت مستقيم و در قالب تعاوني‌ها و بخشهاي خصوصي به فعاليت صيد و آبزي پروري مشغولند كه با احتساب بخشهاي غيرمستقيم اين تعداد افزايش يافت.

وي افزود: ايران ضمن توجه ويژه به فعاليتهاي شيلاتي در كشور درصدد واگذاري امور شيلاتي به بخش خصوصي است.

زارع با اشاره به عضويت ايران در سازمان‌هايي همچون ناكا، گفت: در حال حاضر صيادان ايراني با بكارگيري تجهيزات و تكنولوژي‌هاي مدرن به آب‌هاي دور دسترسي پيدا كرده اند، به طوري كه ‪۳۹فروند شناور صنعتي به روش لانگ لاينر، ترال و پرساينر در آب‌هاي بين‌المللي به صيد آبزيان مشغول هستند.

معاون وزير جهاد كشاورزي درباره وضعيت پرورش ميگو در كشور، گفت: در سال جاري نزديك به سه هزار هكتار از مزارع جنوب كشور زير كشت رفته كه پيش بيني مي‌شود نزديك هفت هزار و ‪۵۰۰تن ميگوي پرورشي براي مصارف داخلي و صادرات برداشت شود.

زارع در پايان افزود: ما به دنبال شعار از مزرعه تا سفره هستيم تا در راستاي حفظ سلامت مردم از آن استفاده كنيم، براين اساس به منظور دسترسي مردم به محصول سالم، قبل از تكثير، به مسائلي همچون بهداشت آبزيان توجه ويژه‌اي داريم.

وزير كشاورزي جمهوري اكوادور نيز گفت: در كشور اكوادور دو معاونت صيد و آبزي پروري به عنوان زيرمجموعه وزارت كشاورزي از فعاليت‌هاي شيلاتي و حفظ و مديريت بر ذخاير آبزي حمايت مي‌كنند.

والتر پويدا افزود: در گذشته صيد و صيادي در كشور اكوادر به صورت سنتي انجام مي‌شد اما در حال حاضر بخش تحقيقات شيلات اكوادور با انجام فعاليت هاي تحقيقاتي در آزمايشگاه‌ها و بررسي تغييرات جوي و نيز مهاجرت آبزيان به سمت صيد صنعتي پيش رفته است و موسسه ملي شيلات اكوادور استفاده از ذخاير، بهره برداري، كنترل بيماري‌ها و كيفيت محصولات صادراتي شيلات به كشورهاي بزرگ دنيا را در دستور كار قرار داده است.

وزير كشاورزي جمهوري اكوادور اظهار داشت: حضور شركتهايي كه توليد تن ماهيان را در اكوادور انجام مي‌دهند باعث شده تا اين كشور به عنوان يكي از مهمترين كشورهاي توليدكننده تن ماهيان در جهان مطرح شود.

پويدا افزود: در بخش سياسي دولت در ماه سپتامبر يا اكتبر زيرساخت‌هايي را فراهم خواهد كرد تا بتوان بخش‌هاي غيرقانوني ماهيگيري را كنترل و قوانين جديدي به منظور ادامه كار به صورت قانوني براي آنها تصويب كند.

به گفته وي در دولت جديد اكوادر با تاسيس وزارت تغذيه، وظيفه حفظ منابع غذايي از جمله آبزيان برعهده اين وزارت قرار مي‌گيرد.

پويدا در پايان گفت: همكاري‌هاي وسيعي در زمينه شيلات و آبزي پروري بين دوكشور وجود دارد، به همين منظور اكوادور آماده انعقاد يك يادداشت تفاهم همكاري مشترك با ايران است.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir

Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر18 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal