132 میلیون هکتار از عرصه های منابع طبیعی کشور سند دار شده است
1393/03/21

85 درصد اراضی منابع طبیعی کشور سند دار است.به گزارش واحد مرکزی خبر،معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری کشور در نشست هم اندیشی سیاست گذاری و تبیین سیاست های حفاظت و مدیریت سرزمین در شهرکرد گفت: هشتاد و پنج درصد از اراضی منابع طبیعی کشور، سند ثبتی به نام دولت جمهوری اسلامی دارد.

محمد تقی عموزاده گفت:عرصه های منابع طبیعی مساحتی حدود135 میلیون هکتار دارد که افزون بر 132 میلیون هکتار آن سند دار شده است.

وی گفت: از سال 85 تا پایان سال گذشته دویست و بیست هزار هکتار اراضی از متخلفان و متصرافان بازپس گیری شده است.

عموزاده افزود:طرح کاداستر با هدف تهیه نقشه عرصه های طبیعی و تغییر کاربری اراضی در مواقعی که مردم در زمین زراعی بالا دست تصرف کرده باشند اجرا می شود تا چالش فراروی منابع طبیعی برای شخصی کردن مالکان اراضی رفع شود.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور گفت : مطابق با بررسی های انجام شده سالانه شش میلیون تن هیزم و هشت و نیم میلیون تن بوته از عرصه های طبیعی کشور برداشت و مصرف می شود.

وی افزود: با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها برداشت بوته و هیزم از عرصه های طبیعی تشدید شده است که این موضوع بحرانی را فراروی آینده این بخش ایجاد کرده است.

وی افزود:طرح تجهیز نیروهای نظامی و انتظامی برای پنج هزار نفر و نیروهای حفاظتی با هدف حفاظت و حراست از عرصه های منابع طبیعی برای دو هزار و هشتصد نفر طی سال های گذشته اجرا شده است.

عموزاده گفت:استاندارد های محیط زیست و تغییر اقلیم در کشور به درجه هشدار رسیده است و مسئولان باید تمامی همت خود از نظر نیروی انسانی و تامین اعتبارات را برای حل این معضل به کار گرفت.

وی گفت: با این تغییر اقلیم سطح آبهای زیر زمینی افت پیدا کرده و چاه های آب شهری و کشاورزی شور و قلیایی شده است.

به گفته وی، چهارده و سه دهم میلیون هکتار جنگل، بیش از دو میلیون هکتار بیشه زار، 84 میلیون هکتار مرتع، 32میلیون هکتار اراضی بیابانی و هشت دهم میلیون هکتار سایر عرصه های منابع طبیعی در کشور است.

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal