رقم جديد پنبه معرفي شد
1386/05/03

رقم جديد پنبه تحت عنوان سپيد از سوي سازمان تحقيقات و آموزش كشاورزي معرفي شد.

به گزارش روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي بالا بردن راندمان توليد، زودرسي محصول و مقاومت در برابر آفات از خصوصيات رقم جديد پنبه با عنوان سپيد است.

بنابراين گزارش، به دليل قابليت توليد تعداد زياد گل و قوزه، اين رقم در مقايسه با رقم زراعي ساحل، نسبت به كم آبي تحمل بيشتري داشته ودوره تنش آبي را با ميزان خسارت كمتري طي مي‌كند.

همچنين از نظر پوسيدگي قوزه‌ها، متحمل‌تر از رقم ساحل است و ميانگين عملكرد آن در مناطقي همچون گرگان، گنبد، علي آباد ومازندران 2هزارو822 كيلوگرم در هكتار مي‌باشد كه افزايش عملكردي برابر 619 كيلوگرم در هكتار در مقايسه با ساحل را نشان مي‌دهد.

اين رقم تركيب لاين هاي مختلف رقم ساي اكرا كه از ارقام پنبه الياف متوسط كشور استراليا است بدست آمده و از سال 71 تاكنون 16 طرح به نژادي، هشت طرح به زراعي، دو طرح فني و مهندسي و دو طرح گياهپزشكي بروري آن انجام شده است.

در حال حاضر 81 كيلوگرم بذر اين رقم جديد پنبه در طبقه نوكلئوس و 1200 كيلوگرم بذر سوپراليت در مؤسسه تحقيقات پنبه كشور موجود مي‌باشد.

با توجه به استراتژيك بودن پنبه از نظر تأمين مواد اوليه پوشاك و روغن كشور، افزايش عملكرد و توجه به سطح زير كشت در منطقه، بسيار با اهميت بوده و نقش مهمي در اقتصاد استان ها و  كشور ايفا مي‌كند.
تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
amalkard zarand.doc فایل:
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal