سلامت برنج هاي ايراني تاييد شد
1392/09/18

رئيس سازمان حفظ نباتات كشور گفت: محصول برنج شاليزارهاي كشور سالم است.

به گزارش واحد مركزي خبر، آقارضا فتوحي در نشست با خبرنگاران با اشاره به اينكه محصول برنج شاليزارها هيچ گونه سمي ندارد، افزود: با همكاري دانشگاه علوم پزشكي مازندران يكهزار نمونه از محصول برنج توليدي شاليزارهاي استان آزمايش شده است و باقيمانده سموم در اين محصول گزارش نشد.

وي گفت : بر اساس ماده 28 قانون وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي مسئول تأييد سلامت مواد غذايي است و در آزمايش هاي متعدد هيچگونه علايمي از باقيمانده سموم و فلزات سنگين در برنج توليد داخل وجود ندارد.

رئيس سازمان حفظ نباتات كشور افزود: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه 25 درصد سطح زيركشت محصولات زراعي و باغي كشور بايد زيرپوشش برنامه مديريت مبارزه تلفيقي يا غيرشيميايي با آفات قرار گيرد كه هم اكنون اين طرح در حال اجراست. فتوحي با اشاره به اينكه محصول سبزي و صيفي كشور به روسيه صادر مي شود ، تأكيد كرد : محصولات كشاورزي توليد شده سالم است و به بازارهاي جهاني به راحتي صادر مي شود.

وي افزود: بر اساس گزارش هاي موجود تا سال 86 بيش از 57 هزار تن سم در اراضي كشاورزي مصرف مي شد كه پس از حذف يارانه و اجراي روش هاي مديريت تلفيقي مبارزه با آفات ، به 20 هزار تن كاهش يافته است.

رئيس سازمان حفظ نباتات كشور همچنين از حذف كامل سموم پرخطر گلره و سولفات از سال 86 خبر داد و گفت: هيچ نوع سمي به صورت مستقيم روي محصول پاشيده نمي شود و مصرف اين گروه از سموم ، ممنوع است.

فتوحي افزود: از سال 86 تا امروز مصرف سموم پرخطر به پيشنهاد سازمان حفظ نباتات در جهان حذف شده است.

وي اجراي طرحهاي مبارزه غيرشيميايي با آفات را در اراضي كشاورزي موفق ارزيابي كرد و گفت: تاكنون 166 هزار كشاورز موفق شدند با حذف مصرف سموم و كودهاي شيميايي شناسنامه محصول سالم دريافت كنند و تا پايان سال 500 هزار كشاورز اين شناسنامه را دريافت خواهند كرد. رئيس سازمان حفظ نباتات كشور افزود: بايد 35 درصد از كودهاي مصرفي پايه كودهاي طبيعي و زيستي باشد.

فتوحي از فعاليت شبكه كنترل و رديابي همزمان ورود و مصرف سموم خبر داد و گفت : در اين شبكه سموم از زماني كه وارد و تا زماني كه توزيع و مصرف مي شود ، مديريت خواهد شد.

وي افزود : با استفاده از امكانات اين شبكه از ورود سموم غير استاندارد و مصرف بي رويه آن در مزارع كشاورزي جلوگيري مي شود.

رئيس سازمان حفظ نباتات كشور گفت: سموم خارجي بر اساس استاندارد هفتگانه سازمان خواربار و كشاورزي ملل متحد «فائو» آزمايش مي شود و پس از تأييد مجوز واردات دريافت مي كند.

فتوحي افزود: بر اساس قانون ؛ ورود ، توزيع و مصرف سموم غيرمجاز و غيراستاندارد ، ممنوع است و با متخلفان برخورد خواهد شد.

وي همچنين از اجراي طرح توليد محصول سالم در گلخانه هاي كشور خبر داد و گفت: همه گلخانه هاي كشور زيرپوشش مديريت مبارزه غيرشيميايي با آفات قرار دارد و تمام گلخانه ها كد ويژه اين طرح را دريافت كرده است.

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal