قاچاق چوب در عرصه‌های جنگلی زیرنظر دولت به صفر رسیده است
1386/09/11

مدير عامل شركت تخصصي توليد محصولات كشاورزي گفت: قاچاق چوب در عرصه‌هاي جنگلي زيرنظر دولت صفر شده است.       

عبدالرضا دانايي فر در گفت و گو با خبرگزاري فارس، افزود: 150 هزار هكتار عرصه جنگلي در شمال كشور زير نظر شركت نكا چوب شركت تخصصي توليد محصولات كشاورزي است كه قاچاق چوب در عرصه هاي زير نظر دولت به صفر رسيده است.

وي تاكيد كرد: بهره برداري از جنگل توسط اين شركت بر اساس معيارهاي فني سازمان جنگلها انجام مي شود و پس از برداشت چوب در عرصه ها، نهال كاري انجام مي شود.

دانايي فر تصريح كرد: 35 درصد از نيروهاي شركت نكاچوب در قسمت حفاظت كار مي‌كنند و براي 150 هزار هكتار جنگل 350 نيروي حفاظتي وجود دارد و به دليل وجود نيروهاي حفاظتي، قاچاق چوب در عرصه هاي زير نظر دولت به صفر رسيده است.

شركت سهامي نكا چوب يكي از شركت‌‌هاي زيرمجموعه شركت مادر تخصصي توليد محصولات كشاورزي دامي و منابع طبيعي كه در بهره‌برداري، صيانت و حفاظت از جنگل و صنايع چوب فعاليت دارد.

وي گفت: عرصه جنگل در اختيار اين شركت حدود 150 هزار هكتار از جنگل‌هاي شمال است و اين شركت داراي بخشهاي صنعت شامل، خط توليد تخته چند لا به عنوان يكي از معتبرترين توليد‌كنندگان تخته سه لا و چند لا اعم از 7، 12، 15، 18 ميل در كشور است و كيفيت توليدات آن نيز مطلوب است.

دانايي فر گفت: خط چوب‌بري خودكار اين شركت يكي از بزرگترين كارخانه هاي چوب بري جهان است، هرچند به دليل نداشتن مواد اوليه لازم از كل ظرفيت خط استفاده نمي‌شود.

دانايي فر ياد آور شد: ظرفيت اسمي خط توليد نئوپان حدود 27 هزار متر مكعب در سال است كه متاسفانه خط مذكور از ابتداي نصب و راه‌اندازي، بنا به دلايل مختلف فني دچار نقص بوده و به همين دليل نئوپانهاي توليدي شركت تا اواسط سال 85 از كيفيت لازم برخوردار نبوده و علي‌رغم مصرف مواد اوليه و هدر رفت انرژي و نيروي انساني، محصول توليدي فاقد ارزش لازم بود كه از ابتداي سال 85 و با استفاده از كارشناسان و نيروي فني مجرب شركت (توان داخلي) و با برنامه از قبل طراحي شده بازسازي خط توليد نئوپان شروع و محصول توليدي پس از بازسازي از كيفيت لازم برخوردار گرديد به نحوي كه مشكل نوسان(تولرانس) ضخامتي و عدم قابليت روكش گيري از بين رفت و همين امر موجب راه‌اندازي كارخانه توليد ملامينه شد.

وي در مورد كارخانه ملامينه بيان داشت: اين كارخانه كه در سال 1368 خريداري و نصب شده بود به دليل نداشتن نئوپان مناسب تا نيمه دوم سال 85 به مدت 17 سال متوقف بوده و امكان استفاده از نئوپانهاي توليدي شركت در خط ياد شده وجود نداشته است. بازسازي خط نئوپان انجام و پس از آن راه‌اندازي خط ملامينه امكان‌پذير شد و در حال حاضر توليد انبوه آن شروع و در شش ماه سال 86 حدود 38 هزار ورق نئوپان ملامينه با كيفيت مناسب در شركت توليد شد كه در مقايسه با توليد 17 سال گذشته (حدود هشت هزار ورق) ارزش كار راه‌اندازي، نشان داده مي‌شود.

دانايي فر گفت: با توليد 1009 متر مكعب تخته چند لا با كيفيت مناسب در شش ماه اول سال 86 در مقايسه با مدت مشابه سال 85 با توليد 868 متر مكعب بيش از 16 درصد و همچنين با توليد 141 هزار و 306 ورق نئوپان با كيفيت مناسب در شش ماه اول سال 86 در مقايسه با مدت مشابه سال 85 با توليد 111 هزار و 198 ورق، بيش از 27 درصد افزايش نشان مي‌دهد.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
دهه فجر.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal