افزايش قيمت ذرت و سويا عاملان اصلي گراني تخم مرغ
1385/09/14

 

دبير انجمن توليدكنندگان جوجه‌هاي يك روزه گفت: افزايش جهاني قيمت‌هاي ذرت و سويا و بالارفتن هزينه حمل و نقل سبب افزايش قيمت مواد اوليه و تخم‌مرغ شده است.

سيد مصطفي مصطفوي دبير انجمن توليدكنندگان جوجه‌هاي يك روزه در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: افزايش جهاني قيمت ذرت و سويا دليل افزايش قيمت تخم مرغ است.

وي اظهار داشت: قيمت هر تن ذرت در بازار بين‌المللي بين 230 تا 235 دلار و قيمت هر كيلو كنجاله سويا در بنادر 350 تومان است كه قيمت پيشين آنها به ترتيب بين 160 تا 165 دلار و 280 تا 290 تومان بوده است.

مصطفوي 90 درصد جيره غذايي طيور را ذرت و سويا دانست و ادامه داد: با وجود اينكه برداشت ذرت در داخل شروع شده ولي باز هم شاهد افزايش قيمت تخم مرغ هستيم.

دبير انجمن توليدكنندگان جوجه‌هاي يك روزه با اشاره به اينكه دولت بر روي واردات كنجاله سويا 30 درصد هزينه مي‌گيرد، گفت: دولت مي‌تواند با حذف اين هزينه به كاهش قيمت‌ها كمك كند و با دادن يارانه بيشتر به نهاده‌ها قيمت‌ها را كاهش دهد.

وي ثابت ماندن قيمت‌ها را مشمول ثابت نگه داشتن قيمت مواد اوليه دانست و افزود: براي تنظيم قيمت بازار دولت مِي‌تواند مواد اوليه را با نرخ ثابت خريداري و در اختيار توليدكننده قرار دهد و يا اين كه محصول را خريداري و با قيمت يارانه‌اي در اختيار مصرف كنندگان قرار دهد.

مصطفوي در خصوص نارضايتي از اين قيمت‌ها گفت: افزايش قيمت‌ها در اين حيطه راضي كننده نيست چرا كه با افزايش قيمت، مصرف سبد خانواده‌ها كاهش يافته در نتيجه خانواده‌ها به مصرف كم اكتفا خواهند كرد.

وي خاطرنشان كرد: با افزايش توليد، مصرف نيز افزايش يافته و در اين صورت منجر به افزايش سود خواهد شد.

گفتني است، طي روزهاي 23 تا 26 آذر ششمين نمايشگاه بين‌المللي دام، طيور و صنايع وابسته در محل دائمي نمايشگاه‌هاي تهران برگزار مي‌شود.من/صب


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط

  • get_image_content.png

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal