پرداخت 12 ميليارد تومان تسهيلات بانكي بدون سود به چايكاران
1388/03/18

مديركل چاي شمال كشور اعلام كرد: در سال جاري پرداخت 12 ميليارد تومان تسهيلات بانكي بدون سود به چايكاران پيش بيني شده است.

حميد نصري در گفتگو با مهر گفت: در سالجاري به دليل بارش برف سنگين در چهارم فروردين ماه در استان گيلان برداشت برگ سبز چاي يك هفته به تاخير افتاد، در حاليكه در شرايط معمولي برداشت برگ سبز از اواخر فروردين و يا اوايل ارديبهشت ماه آغاز مي شود.

مديركل چاي شمال كشور با اشاره به برداشت برگ سبز چاي از 13 ارديبهشت ماه امسال و عرضه آن به كارخانجات بيان كرد: برداشت برگ سبزچاي در چين اول به دليل وقوع كاهش دما و سرمازدگي معادل 30 تا 40 درصد دچار خسارت شد، اما اين ميزان خسارت در كمترين زمان با حاكم شدن شرايط مطلوب آب و هوايي جبران شده است.

برداشت 68 هزار تن برگ سبزچاي

وي با بيان اينكه چين اول فصل بهاره رو به اتمام رسيده است، افزود: پيش بيني شده بود در چين اول بهاره بالغ بر حدود 70 هزار تن برگ سبزچاي توليد شود، در حاليكه هم اكنون 68 هزار تن برگ سبزچاي در دو استان گيلان و مازندارن برداشت و تحويل سازمان تعاون روستايي شده است.

نصري با اشاره به مشكلات موجود در ابتداي برداشت چين اول برگ سبز چاي در دو استان شمالي كشور، اظهارداشت: درابتداي برداشت به دليل عدم بازگشايي به موقع كارخانجات كشاورزان چايكار با مشكل مواجه شدند، ولي خوشبختانه بعد از گذشت حدود 10 روز از زمان آغاز چين اول بهاره حدود 140 كارخانه چاي در شمال كشور بازگشايي شد و برگ سبز توليدي را از باغداران تحويل گرفتند.

وي عنوان كرد: در سالجاري قيمت هركيلو برگ سبز چاي درجه يك 450 تومان و درجه دو 290 تومان است و سازمان تعاون روستايي به عنوان مباشرخريد در راستاي حمايت از كارخانجات چاي هركيلو برگ سبز چاي درجه يك و دو را به ترتيب از باغداران به قيمت تضميني خريد و به قيمت كيلويي 175 تومان و 90 تومان به آنان فروخته است و بابت اين مابه التفاوت يارانه اي كه پرداخت مي كند مجازبه دريافت چاي خشك از كارخانجات است.

طرح خريد آزاد برگ سبزچاي

مديركل چاي شمال كشور خاطرنشان كرد: در سالجاري 6 كارخانه چاي در استانهاي گيلان و مازندارن از منابع مالي خود اقدام به خريد برگ سبزچاي كرده اند و بدين ترتيب مشمول يارانه اي كه دولت پرداخت مي كند، نمي شوند منتها دولت در اين بخش براي حمايت از طرح خريد آزاد، به ازاي هركيلو چاي خشك توليدي مجوز 2.5 كيلو تعرفه واردات چاي را به اين كارخانجات داده است.

پيش بيني توليد 45 هزار تن چاي خشك در سالجاري

وي با اعلام اينكه 22.5 درصد برگ سبز، چاي خشك توليد مي شود افزود: ازهر4.5 كيلوبرگ سبزچاي معادل يك كيلو گرم چاي خشك توليد مي شود و پيش بيني مي شود در سالجاري حدود 200 هزار تن برگ سبز معادل حدود 45 هزار تن چاي خشك در كشور توليد شود، اين در حالي است كه در سال گذشته در اين زمان ميزان برگ سبز 25 درصد كمتر بوده و امسال 25 درصد افزايش برگ سبز را شاهد بوده ايم.

پرداخت بيش از 15 ميليارد تومان به چايكاران

نصري تصريح كرد: در سال 1337 به منظور حمايت از سه بخش توليد چاي در باغات، كارخانه جات و نيز تنطيم بازار اين محصول در صادرات و واردات سازمان چاي كشور تشكيل شد و در سال 79 با تصويب اصلاح ساختارچاي ، نظارت سازمان از اين سه بخش كمرنگ شد و درارديبهشت ماه سال 83 اين سازمان منحل شد كه در نتيجه اين اقدام بيش از 60 هزار كشاورز چايكار و 180 كارخانه چايسازي حمايت علمي و فني خود را ازدست دادند، ضمن اينكه از سال 79 تا 82 همين موضوع باعث شد 30 تا 40 هزار تن چاي خشك در انبارها دپو شود.

وي با اشاره به پرداخت 700 هزار تومان يارانه مستقيم به باغدارن در سال 83 گفت: در اين سال چايكاران با وجود دريافت اين رقم يارانه اي وارد باغات چاي نشدند و اين امر مشكلات عديده اي را براي صنعت چاي كشور ايحاد كرد؛ لذا در سال 85 با احياي اداره كل چاي شمال، كشاورزان چايكار با دريافت تسهيلات بانكي بدون سود اقدام به هرس كف بر و كمربر و نيز نگهداري از باغات كردند.

مديركل چاي شمال كشوراعلام كرد: از سال 85 تا پايان سال گذشته رقمي بالغ بر 15 ميليارد و 270 ميليون تومان تسهيلات بانكي بدون سود به باغدارن چاي در دو استان شمالي كشور پرداخت شده است و اين امر در نهايت منجر به اصلاح و احيا باغات چاي شده است.

تامين تسهيلات 12 ميليارد توماني در سالجاري

وي اعلام كرد: در سال گذشته علاوه برباقي مانده تسهيلات يارانه دار بدون سود مذكور كه حدود 2 ميليارد تومان بود، بالغ بر8 ميليارد تومان تسهيلات بانكي با سود 12 درصد براي باغدارن درنظرگرفته شد كه به دليل عدم توان بازپرداخت وام كشاورزان از آن استقبال نكردند و در سالجاري به منظور هرس باغات، تغذيه و نگهداري باغات چاي تامين تسهيلات 12 ميليارد توماني بدون سود براي باغداران پيش بيني شده است.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر14 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
43.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal