یکهزار و ‪۳۲۶داروخانه دامپزشکی در ایران فعال است
1385/08/08

تهران ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۵/۰۸/۰۸

 

داخلي. اقتصادي. كشاورزي. دامپزشكي.

 

سازمان دامپزشكي ايران اعلام كرد: يكهزار و ‪۳۲۶داروخانه دامپزشكي هم اكنون در ايران فعاليت دارند.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار ايرنا، اين سازمان همچنين تعداد شركتهاي پخش و توزيع دارو را در مجموع ‪۲۰شركت اعلام كرد كه هشت شركت به صورت پخش سراسري و ‪۱۲شركت براي محصولات توليدي خود يا اقلام وارداتي، اقدام به توزيع دارو مي‌كنند ضمن آنكه سه شركت نيز امر پخش و توزيع واكسن را برعهده دارند.

تعداد كارخانه‌هاي توليدكننده دارو و واكسنهاي دامپزشكي به تفكيك مشتمل بر ‪۳۴كارخانه توليدكننده دارو، ‪۶كارخانه توليدكننده سم، ‪۱۵كارخانه توليدكننده ضدعفوني، ‪۱۷كارخانه توليدكننده "دي كلسيم فسفات"، ‪۴۰كارخانه توليدكننده مكمل، پنج كارخانه توليدكننده مواد اوليه دارويي، ‪۲كارخانه توليدكننده داروهاي مشترك انساني و دامي و يك كارخانه توليدكننده واكسن است.

امروزه يكي از شاخصهاي عمده در ميزان كنترل و درمان بيماريها، نقش ويژه دارو و واكسن و مواد بيولوژيك است.

شاخصهاي بهداشتي زيادي در جهان درخصوص كيفيت، سلامت و ايمني اين گونه فرآورده‌ها از نظر بهداشت عمومي و بهداشت دام تعريف شده است كه بايد اين اقلام با استانداردهاي معتبر ملي و بين‌المللي مطابقت داشته باشد.

پيشرفتهاي علمي در امر شناخت دارو سبب شده تا توجه به استانداردهايي نظير ‪GLP ،GMPو ‪GDP(استانداردهاي ويژه دارو) و نيز ثبت داروها افزايش يافته و هر كشور تلاش مي‌كند با ارايه محصولات باكيفيت در امر رقابت اقتصادي و بازرگاني خود با ديگر كشورها پيشي بگيرد و بتواند به عنوان بخشي از زنجيره توليد، بهره‌وري خود را در زمينه بهداشت دام و طيور و نيز بهداشت عمومي به خوبي ايفا كند.

سازمان دامپزشكي ايران با توجه به اهميت موضوع، تلاش كرده است با افزايش توان و قابليتهاي بخش خصوصي و دولتي، افزون بر افزايش كمي و كيفي دارو و واكسن و موادبيولوژيك دامپزشكي، نقش عمده خود را در سلامت جامعه و جلوگيري از شيوع بيماريهاي مهلك مشترك بين انسان و دام ايفا كند.

اين سازمان همچنين با بهره‌گيري از استانداردهاي ملي و بين‌المللي و تدوين استانداردهاي جديد، كيفيت اين گونه محصولات دامپزشكي را ارتقا داده و با توجه به محدوديتها و تنگناهاي موجود، تلاش كرده است با افزايش كيفيت محصولات دارويي داخلي و نظارت بر نحوه واردات داروهاي وارداتي و نيز نظارت بر امر توليد، پخش و توزيع داروهاي دامپزشكي و داروخانه‌ها و نزديك كردن آن به استانداردهاي دارويي، نقش نظارتي را در اين زمينه به طور كامل و در حد امكانات موجود گسترش دهد.

با توجه به واگذاري اكثر وظايف سازمان دامپزشكي درخصوص توليد، واردات، توزيع و پخش دارو و واكسنهاي دامپزشكي به بخش خصوصي، نظارت اين سازمان به صورت بازديداز شركتهاي فعال توليدي و مطابقت آنها با استاندارد ‪GMPو ‪GLP بوده و با همكاري اداره‌هاي كل دامپزشكي استانها نسبت به اعمال نظارت بر مواد اوليه جهت توليد دارو و نيز محصول نهايي و نظارتهاي قبل، حين و پس از توليد اقدام مي‌شود.

در امر واردات محموله‌هاي وارداتي نيز ضمن تاييد ثبت سفارش اقلام دارويي و واكسنهاي دامپزشكي، نسبت به بازديد از محموله‌هاي وارداتي و نمونه‌برداري در محل ترخيص كالا اقدام و بر امر پخش و توزيع آن در شركتهاي توزيع و پخش مجاز در مبادي مصرف اقدام مي‌شود.

در زمينه ثبت داروها و واكسنهاي دامپزشكي، به علت اهميت موضوع مدارك و فايلهاي مورد درخواست متقاضيان بررسي و كنترل شده و با استفاده از منابع علمي معتبر و طرح در كميسيونهاي ثبت تخصصي، مطابقت آن با استانداردهاي بين‌المللي مورد بررسي قرار مي‌گيرد و براي اقلام دارويي مطابق با شرايط استاندارد، گواهي ثبت دارو صادر مي‌شود.

در امر توزيع و پخش نيز با افزايش تعداد شركتهاي خصوصي پخش دارو و واكسنهاي دامپزشكي با تاكيد بر رعايت ضوابط استاندارد با همكاري اداره‌هاي كل دامپزشكي استانها، نظارتهاي لازم مانند بررسي تاريخ توليد و انقضاي دارو، نظارت بر انبارهاي شركت پخش، برچسب‌گذاري و بررسي دما و رطوبت سالن هاي نگهداري اعمال مي‌شود.

در زمينه صدور مجوز و نظارت بر داروخانه‌هاي دامپزشكي و مراكز خرده‌فروشي و واكسن نيز اين امر با توجه به گستردگي داروخانه‌هاي دامپزشكي با نظارت اداره‌هاي كل دامپزشكي استانها بر اين گونه مراكز صورت گرفته و ضمن بازديد ادواري از داروخانه‌هاي دامپزشكي، نظارت بر محصولات آماده‌مصرف اقلام وارداتي و توليد داخل بررسي و در صورت نقص برخورد لازم صورت مي‌گيرد.

اجراي طرح ‪PMSنيز نقش بسزايي در نظارت بر محصولات و اقلام دارويي و واكسنهاي دامپزشكي وارداتي و توليد داخل دارد كه انجام نمونه‌برداريهاي منظم، سبب مي‌شود تا در صورت بروز مشكل در دارو و يا واكسن، موارد مشخص و مورد ارزيابي قرار گيرد.

اداره‌هاي كل دامپزشكي استانها نيز با همكاري سازمان تعزيرات حكومتي و ساير مراجع قضايي، به جمع‌آوري و برخورد با داروهاي قاچاق و غيرمجاز اقدام كرده و پس از تشكيل پرونده درخصوص محموله ضبط شده يا مكشوفه، آن را تعيين تكليف و در مواردي كه مشخص شود محموله غيرمجاز است، با همكاري سازمانهاي ذيربط اقدام به معدوم كردن آنها مي‌كنند.

تعداد مشاهده خبر14 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal