تغيير كاربري غير قانوني 50 هزار هكتار از اراضي كشاورزي طي 10 سال گذشته
1392/10/21

رييس سازمان امور اراضي گفت : طي10تا 12 سال گذشته بيش از 50 هزار هكتار از اراضي كشاورزي به صورت غير مجاز و غير قانوني تغيير كاربري يافته است.

قباد افشار در گفت و گو با ايرنا افزود : در بسياري از نقاط كشور كه اكنون به شدت تغيير كاربري اراضي و ساخت و سازهاي غير مجاز در آنها مشهود است در گذشته در حوزه توليدات محصولات مختلف كشاورزي داراي رتبه بوده اند.

وي اظهار داشت : در طرقبه و شانديز كه در جوار شهر مشهد قرار دارد طي سال هاي اخير به شدت باغات و اراضي كشاورزي از بين رفته و در اين زمينها، ويلا ، واحدهاي صنعتي ، تجاري و مانند آن ايجاد شده است.

وي گفت : فقط در يك مورد در اين منطقه شركت پديده شانديز از 55 هكتار زميني كه در اختيار گرفته فقط 15 هكتار آن در محدوده شهر است و 45 هكتار ديگر آن خارج از محدوده شهري مي باشد.

افشار اظهار داشت : آنان براي آنكه قانون را دور بزنند اين بخش را به شهر الحاق كردند كه سازمان امور اراضي به طور جدي اين موضوع را پيگيري مي كند.

وي گفت : در منطقه ديگري در اطراف مشهد با عنوان ˈده نو ˈ نيز مجوز ساخت و ساز 10 تا 12 هزار متر مربع از اراضي كشاورزي منطقه داده شده كه اين موضوع پيگيري مي شود.

وي ادامه داد : اين سازمان از امسال به طور جدي به بحث حفظ كاربري اراضي كشاورزي با تشكيل گشت هاي ويژه ورود يافته و در نخستين گام سه شهرستان دماوند در تهران ، نوشهر در مازندران و طرقبه شانديز در خراسان رضوي را تحت پوشش مي برد.

افشار افزود : براي سال آينده اين طرح در 50 شهرستان و تا پايان سال 94 در كليه شهرستان هاي كشور اجرا و به اين گشت ها تجهيز مي شوند.

وي گفت: در قالب اين طرح، گشت هاي يگان حفاظت خاصي متشكل از نيروهاي انتظامي ، حقوقي و فني تشكيل مي شود تا بتوان به سرعت با تغيير كاربري هاي غير مجاز برخورد و از اراضي كشاورزي حفاظت كرد.

وي اظهارداشت : سازمان امور اراضي در تلاش است تا پوشش حفاظتي اراضي كشاورزي در نقاط بحراني كشور از جمله هفت استان بصورت 100 درصدي انجام شود.

افشار افزود: استان هاي تهران ، مازندران ،البرز، گيلان ، گلستان، قزوين و اردبيل و نيز حاشيه تمامي كلانشهرهاي كشور از جمله استانهاي مذكور است كه تمام امكانات و تجهيزات لازم براي آنها فراهم خواهد شد.

وي نظارت جدي بر صدور مجوزهاي تغيير كاربري را از برنامه هاي سازمان امور اراضي اعلام كرد و گفت : اين سازمان همچنين زمين هايي كه براي اجراي طرح واگذار كرده اما طرح آن انجام نشده را باز پس خواهد گرفت .

وي بحث يكپارچه سازي اراضي و جلوگيري از خرد شدن آنها و تعيين مشوق هايي براي اين امر را از ديگر محورهاي مورد نظر سازمان امور اراضي كشور اعلام كرد.

افشار گفت : پروژه كاداستر اراضي كشاورزي هم با هماهنگي هاي انجام شده با ثبت اسناد و املاك پيگيري مي شود.

وي گفت :براي حفظ كاربري اراضي ، استفاده از اراضي باير ، جلوگيري از خرد شدن اراضي و مانند آن قوانين ارزشمندي وجود دارد كه تاكنون به علل مختلف اجرا نشده و سازمان امور اراضي در تلاش است تا با قاطعيت آنها را اجرايي كند.

وي در پايان افزود : اراده دولت بر آن است تا قانون اجرا شود و با وجود محدوديت هاي منابع در بخش هاي مختلف در برخي از حوزه هاي حفاظت اراضي اعتبارات هفت تا 10 برابر افزايش يافته كه اين خود بيانگر عزم دولت در اين زمينه است.

تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal