50 دستاورد تحقیقات کشاورزی امسال رونمایی می شود
1393/02/21

به گزارش روابط عمومی وزارت جهادکشاورزی، دکتر اسکندر زند رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در حاشیه مراسم رونمایی از 4 رقم جدید زراعی با اعلام این خبر گفت: تکنولوژی تخم مرغ spf، تکنولوژی تولید میگو عاری از بیماری لکه سفید، معرفی رقم صنوبر پر رشد برای توسعه زراعت چوب، معرفی 20 رقم زراعی و باغی و تدوین دستورالعمل جامع برای بیماری جاروک لیموترش از جمله این دستاوردهای تحقیقاتی هستند.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما در این باره که چند درصد این دستاوردها نتیجه تحقیقات بخش دولتی است، اظهار داشت: بیش از 90 درصد این دستاوردها متکی به بخش دولتی است و بخش خصوصی در پروژه‌های تحقیقات کشاورزی نقش کم رنگی دارد.

دکتر زند ادامه داد: در کشور ما، حضور بخش خصوصی در حوزه تحقیقات کشاورزی را باید ترویج کنیم و به این بخش برای فعالیت میدان دهیم و این یکی از سیاست‌های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج در دولت جدید می‌باشد.

وی تصریح کرد: با پیچیده شدن شرایط اقلیمی ، کهنه بودن زیرساخت ها و مشکلاتی که در بخش نیروی انسانی وجود دارد ، امیدواریم با مشارکت دانشگاه‌ها و بخش خصوصی بتوانیم فعالیت‌ها در حوزه تحقییقات کشاورزی را گسترده‌تر کنیم.

رئیس سازمان تات ابراز داشت: ما در سه سال متوالی 80 درصد کالری کشور را تولید کردیم و اکنون این رقم به 60 درصد رسیده که نشان دهنده عقبگرد در بخش تحقیقات است از این رو باید دستاوردها را عملیاتی و وارد عرصه زراعی و باغی کنیم.

وی خاطر نشان کرد: کشاورزان نمونه 3 برابر متوسط تولید در بخش زراعی و در بخش باغات 6 برابر کشاورزان عادی محصول تولید می‌کنند واین امر نشان می دهد که با استفاده ارقام جدید، آموزش و ترویج می توانیم تولیدات را افزایش دهیم.

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal