رشد 77 درصدی تولید قارچ در ایران
1386/03/02

توليد قارچ‌هاي خوراكي كشور در سال 85 به 29 هزار و 500 تن رسيد كه در مقايسه با سال 83 رشدي برابر 77 درصد را نشان مي‌دهد.

به گزارش روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي بنا بر اعلام معاونت باغباني، سطح زيركشت قارچ‌هاي خوراكي كشور از نوع دكمه‌اي و صدفي در سال گذشته 35 هكتار بوده كه حاكي از افزايش 150 درصدي سطح زيركشت اين محصول نسبت به سال 83 است.

برپايه اين گزارش، سال 83 از 14 هكتار سطح زيركشت قارچ‌هاي خوراكي كشور نزديك به 16 هزار و 660 تن محصول برداشت شده بود.

مسؤولان و كارشناسان، اقتصادي شدن توليد قارچ ، حمايت‌ دولت ، تغيير نگرش مسؤولان بانك‌هاي كشور به توليد اين محصول و پرداخت وام به واحدهاي توليدي موفق، استفاده از تكنولوژي‌هاي نوين و بهينه كردن سيستم‌هاي تاسيساتي را از دلايل افزايش راندمان توليد قارچ در ايران عنوان مي‌كنند.

از سوي ديگر، روند افزايش راندمان توليد، تثبيت قيمت و ترويج و اشاعه فرهنگ مصرف قارچ خوراكي به عنوان يك محصول ارزشمند غذايي از علل افزايش مصرف سرانه قارچ در كشور محسوب مي‌شود.

براساس اين گزارش، در حال حاضر ميانگين عملكرد قارچ دكمه‌اي در هر دوره 13 كيلوگرم در هر مترمربع مي‌باشد و اين در حالي است كه ميانگين عملكرد كشور هلند به عنوان برترين توليدكننده قارچ در جهان به طور متوسط 30 تا 35 كيلوگرم در مترمربع است.

مصرف سرانه قارچ خوراكي در كشور نزديك به 300 گرم و ميانگين مصرف سرانه دتيا 2/1 تا 5/1 كيلوگرم است. رتبه ايران از نظر سطح زيركشت و توليد قارچ‌هاي خوراكي در دنيا به ترتيب هشتم و هجدهم است.

همچنين ميزان صادرات قارچ كشور در سال 85 معادل 245 تن مي‌باشد.و كشت اين محصول در ايران زمينه اشتغال 2900 نفر را در سال فراهم مي‌كند.

كشورهاي بلژيك، آلمان، سوئيس، سوئد، انگلستان و فرانسه در زمره عمده‌ترين كشورهاي مصرف كننده قارچ در دنيا قرار دارند و مصرف سرانه قارچ در اين كشورها بين 3 تا 4 كيلوگرم در سال اعلام شده است.

شايان ذكر است :ميزان توليد قارچ خوراكي در دنيا 2ميليون و 961 هزار و 493 تن و عمده‌ترين كشورهاي توليدكننده به ترتيب چين، آمريكا، هلند، اسپانيا، فرانسه و لهستان مي‌باشند.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر20 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal