ضرورت بازنگري در استراتژي و برنامه مبارزه با بيماري مشمشه
1391/05/23

رييس سازمان دامپزشكي كشور بر ضرورت بازنگري در استراتژي و برنامه مبارزه با بيماري مشمشه تاكيد كرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان دامپزشكي كشور،سيد محسن دستور ـ در نشست كميته فني - مشورتي مشمشه ـ با تاكيد بر اهميت و نقش مقابله با بيماري مشمشه در حفظ و ارتقاء بهداشت عمومي جامعه، اظهار كرد: با توجه به نگراني موجود در حوزه بهداشت عمومي، بايد فعاليت‌هايي جدي و گسترده‌اي با پشتوانه علمي درامر مبارزه با بيماري‌هاي مشترك بين انسان و حيوان از جمله مشمشه انجام شود.

وي بر استفاده جامع‌تر از نيروهاي تخصصي كشور در كميته فني - مشورتي مشمشه، بازنگري تدوين برنامه ملي كنترل و ريشه‌كني مشمشه براي پيگيري‌هاي بعدي و همچنين هماهنگي‌هاي بيشتر سازماني درون بخشي و بين بخشي براي اخذ تصميمات جدي تر از جمله ارائه طرح به شوراي ملي سلامت و امنيت غذايي به منظور كامل كردن سطح پوشش مبارزه با بيماري مشمشه تاكيد كرد.

سامد برومندفر ـ معاون بيماري‌هاي مشترك دفتر بهداشت و مديريت بيماري‌هاي دامي ـ نيز در اين نشست درباره مبارزه با بيماري مشمشه پيشنهاد كرد: در بخش مبارزه با بيماري مشمشه وجود برنامه راهبردي كنترل و ريشه كني بصورت طرح ملي مستقل با اعتبارات ويژه الزامي است و ميزان شيوع بيماري در مناطق پرخطر و در معرض خطر بررسي شود.

وي افزود: وضعيت اپيدميولوژيكي، راه‌هاي انتقال، تعيين نقاط بحراني در مناطق پر خطر و در معرض خطر نيز بايد بررسي شود و برنامه كنترلي دراستان‌هاي پر خطر و در معرض خطر با روش تست و معدوم سازي رآكتورها براي كنترل و كاهش رخداد بيماري اجرا شود.

به گفته برومند فر بايد سامانه ديده‌وري سيستماتيك براي ارزيابي ميزان موفقيت طرح انجام شده، اعمال شود.

وي همچنين بر اجراي دقيق قرنطينه و ضوابط امنيت زيستي در كانون هاي آلوده، اعمال قرنطينه سخت گيرانه، استفاده از اطلاعات اپيدميولوژيكي، تهيه آنتي ژن، تحت پوشش قرار دادن اسب هاي متمركز و هويت دار كشور، غربالگري ابهاي غير متمركز تاكيد كرد.

مشمشه از جمله بيماري‌هاي مشترك انسان و دام است كه يك بيماري‌ باكتريايي واگيردار و خطرناك است و اسب‌ها، قاطرها و الاغ‌ها از گونه‌هاي معمول درگير اين بيماري هستند.

تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal