7 برابر شد ن اعتبار ات خدمت‌رسانی به عشایر در دولت نهم
1388/02/28

 

 رئيس سازمان امور عشاير ايران از 7 برابر شدن اعتبارات دولت براي خدمت‌رساني به عشاير در طول دولت نهم خبر داد.مهندس جهانشاه صديق در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس، با اشاره به اين كه بارش باران در فروردين امسال در مناطق عشايري باعث غني شدن مراتع شد، گفت: مناطق ييلاقي عشاير نسبت به سال گذشته وضع بهتري از نظر رشد علوفه دارند. وي افزود: در حالي كه كل اعتبارات عشاير در سال 83 حدود 300 ميليارد ريال بود، اين رقم در سال گذشته به 750 ميليارد ريال رسيد و با احتساب 1200 ميليارد ريال اعتبار هزينه شده ساير دستگاه‌ها در مناطق عشايري، اين رقم در مجموع به 2 هزار و 250 ميليارد ريال رسيد كه حاكي از 7 برابر شدن رشد اعتبارات دولتي در مناطق عشايري است.

رئيس سازمان امور عشاير ايران تصريح كرد: جامعه عشايري ايران هر ساله 8 ميليون راس دام مازاد بر نياز خود را براي تامين پروتئين به كشور عرضه مي‌كند كه نمي‌توان كل اين دامها را از طريق دولت خريداري كرد و عشاير به طور سنتي با مراكز عرضه در شهرها در ارتباط هستند.

رئيس سازمان امور عشاير ايران تصريح كرد: دولت هم در كنار ساير خريداران ، خريدار دام مازاد عشاير است، به گونه‌اي كه سال گذشته 800 هزار راس دام شامل 600 هزار راس توسط شركت پشتيباني امور دام و 200 هزار راس توسط اعطاي تسهيلات به شركتهاي تعاوني عشايري خريداري شد و پس از پرواربندي و رسيدن به وزن اقتصادي، روانه كشتارگاهها كرد. صديق تاكيد كرد: نكته داراي اهميت اين است كه با اقدامات خريد به موقع اجازه ندهيم دام عشاير قبل از رسيدن، وزن مطلوب به بازار مصرف عرضه شود و اصلاح الگوي مصرف در جامعه توليدي عشاير از اين زاويه نگاه مي‌كنيم.

وي گفت: دامهاي لاغر عشاير قبل از ورود به كشتارگاه بايد پرواربندي شده و به وزن اقتصادي برسد كه در اين رابطه سال گذشته 150 هزار راس گوسفند و بز لاغر با كمك شركت‌هاي تعاوني عشاير پروار شده ، سپس وارد بازار مصرف شد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

 

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal