براي مبارزه با پديده بيابانزايي 30 ميليارد ريال اعتبار براي بيابانزدايي كشور اختصاص يافت
1387/03/21

 

معاون فني امور بيابان سازمان جنگلهاومراتع و آبخيزداري كشورگفت: امسال 30 ميليارد ريال اعتباربراي اجراي طرح بيابانزدايي كشوراختصاص يافته است.

مهندس "ايرج شاهسوار" روز سه شنبه در حاشيه نشست مطبوعاتي برگزاري همايش استاني بيابانزدايي در آران و بيدگل،گفت بر اساس شاخص ها و احتياجات استانها و بر اساس وسعت مراتع و جنگلهاي دست كاشت، اين اعتبارات بين استانها توزيع مي شود.

وي، به حدود 2 ميليون و 150 هزار هكتار جنگلهاي دست كاشت موفق در كشور اشاره كردوگفت: اين جنگلها با انواع گونه هاي گياهي بذركاري و نهال كاري شده كه ميزاني از آن بر اثر خشكسالي از بين رفته است.

به گفته وي، ايران با در اختيار داشتن 2/1 درصد خشكيهاي جهان و 34 ميليون هكتار زمين هاي بياباني داراي 4/2 درصد بيابانهاي جهان است و حدود 90 درصد مساحت ايران در معرض تهديد خطر پديده بيابانزايي است.

وي، استفاده بي رويه از آبهاي زير زميني، دام مازاد، توسعه مناطق شهري و روستايي، زمين هاي رها شده دربعضي مناطق به صورت آيش را از جمله مشكلات عرصه هاي بياباني ذكر كرد.

شاهسواراظهارداشت:سرماي سال گذشته موجب از بين رفتن مقداري از گونه هاي جنگلهاي سمر (somar) از خوزستان تا چهارمحال و بختياري شد.

وي به طرح "برنامه عملي منطقه اي مقابله با بيابانزدايي" در سال جاري اشاره كرد و گفت: اين طرح پايلوت جهت مقابله بيابانزدايي در بهاباد بافق تهيه و اجرا مي شود.

به گفته وي، در اين طرح سازمانها و وزارتخانه هاي دست اندركار جنبه هاي مختلف مراتع، كشاورزي، معادن، صنايع، راه، هواشناسي، دانشگاه را بررسي و طرحهاي جديد و راهكارهايي را در راستاي حفظ مرتع اجرا مي كنند.

شاهسوار، از ديگر طرحهاي امسال را طرح "ظرفيت سازي برنامه اقدام ملي مقابله با بيابانزايي" ذكر كرد و گفت: اين طرح هم با همكاري "FAO" و "UNDP" سازمان ملل پذيرفته و در ايران اجرا مي شود كه اين طرح زمينه ساز طرحهاي بيابانزدايي كشوري است.

وي، حركت ماسه ها و شن هاي روان را به دو شيوه مستقيم و غير مستقيم ذكر كرد و گفت: در روش مستقيم حركت ماسه ها كه روي منابع زيستي را مي پوشانند از حركت قطارها و ماشين ها جلوگيري مي كنند و در روش غير مستقيم به حالت غبار آلود و پخش ذرات خيلي ريز غبار در فضا مشاهده مي شود.

وي، با اشاره به هجوم و حركت شن هاي روان غبار آلود از كشور عراق و عربستان سعودي به ايران، گفت: با همكاري دولت هاي عراق و عربستان سعودي طرح مشتركي جهت جلوگيري از حركت ماسه هاي روان به كشور ايران در دست اقدام است.اداره كلروابط عمومي وزارت جهادكشاورزي
pr@maj.ir

pr@agri-jahad.org
/www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal