منطقه مغان باید به الگوی کشاورزی حفاظتی کشور تبدیل شود
1393/04/21

معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی با ابراز نگرانی از وضعیت کشت و صنعت و دامپروری مغان گفت: وضعیت دراین مجتمع به حدی بحرانی شده است که تولید گندم آن به میزان 15 سال پیش پسرفت داشته است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، عباس کشاورز در حاشیه بازدید از شرکت تعاونی کشاورزی آبادگستر سبز آرتاویل در گفت و گو با خبرنگاران افزود: هم اکنون اراضی زراعی این شرکت تخریب ، سامانه آبیاری باغ ها و اراضی نامناسب و در زمینه مکانیزاسیون نیز وضعیت چندان مطلوب نیست و بهره وری نیز بشدت کاهش یافته است.

وی اظهار کرد: باید به این بنگاه بزرگ اقتصادی کمک شود تا وضعیت خود را بهبود بخشیده و به جایگاه مهم گذشته خود در کشاورزی ایران دست یابد.

وی با اشاره به اهمیت منطقه مغان در کشاورزی ایران، تاکید کرد که انتظار از مغان یک انتظار ملی است و این منطقه باید نقش فعالی در کشور داشته وبه الگوی کشاورزی تبدیل شود.

وی گفت : متاسفانه وضعیت کشاورزی در مغان و اردبیل به مرحله نگران کننده ای رسیده است و اگر توجهی به رفع مشکلات بویژه در زمینه بیماری های گیاهی نشود ممکن است بیماری ها در محصولات استراتژیک اپیدمی شود.

کشاورز بیان کرد: منطقه مغان باید به الگوی کشاورزی حفاظتی در کشور تبدیل شود .

او اظهار کرد: باید تناوب کشت در منطقه اصلاح شود ، کشت کلزا ، سویا و چغندر قند در کنار گندم و ذرت افزایش یافته و به یک وضعیت پایدار در کشت دست یابیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی به تولید سیب زمینی در استان اردبیل اشاره کرد و گفت: وضعیت فعلی تولید این محصول در شان این منطقه مستعد نیست .

به گفته وی ، بهره وری تولید سیب زمینی در اردبیل باید 55 تن در هر هکتار و میزان کشت نیز می بایست حول و حوش 20 هزار هکتار باشد.

کشاورز همچنین از کاهش کشت چغندر قند و بذر چغندر در مغان و اردبیل انتقاد کرد و گفت: تجارت چغندر قند تچارتی پرسود است و باید با شناخت بازار چغندر، کشت و داشت این محصول در اردبیل به دوران گذشته بازگردد.

وی بیان کرد: در زمینه تولید بذر چغندر استان اردبیل دارای استعداد غنی بوده و می توان در این زمینه از سرمایه گذاری بخش خصوصی بویژه از نوع خارجی آن بهره برد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، معاون وزیر جهاد کشاورزی در جریان سفر دور روزه به استان اردبیل از مزارع ، باغ ها و مجتمع های کشاورزی ونیز مراکز تحقیقاتی در پارس آباد و اردبیل بازید کرد.

تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal