‪۱۰۱میلیارد ریال برای مقابله با خشکسالی در استان گیلان اختصاص یافت
1387/03/12

وزير جهاد كشاورزي از اختصاص ‪۱۰۱ميليارد ريال توسط اين وزارتخانه براي مقابله با كم آبي و خشكسالي در استان گيلان ، خبر داد.

به گزارش خبرنگار اعزامي ايرنا، مهندس محمدرضا اسكندري كه به تازگي به منظور بازديد از شاليزارهاي استان گيلان و آشنايي با مشكلات شاليكاران به اتفاق جمعي از معاونان اين وزارتخانه به اين استان سفر كرده بود، در اين خصوص گفت: استان گيلان متاثر از پديده خشكسالي، با مشكل كم آبي مواجه است . بويژه آنكه برنج به عنوان كشت عمده كشاورزان اين استان به آب نياز دارد. اگرچه تلاش مي‌شود با اقدام‌هاي لازم، ميزان توليد اين محصول در استان حفظ شده و تاثير خشكسالي بر توليد كاهش يابد.

وي با بيان آنكه در پايان اين سفر و پس از بازديد از وضعيت كشاورزي استان گيلان مقرر شد ‪۱۰۱ميليارد ريال از اعتبارات وزارت جهاد كشاورزي براي انجام اقدام‌هاي ضربتي مقابله با خشكسالي در اختيار بخش كشاورزي اين استان قرار گيرد، بر لزوم انجام كشت دوم در شاليزارهاي گيلان براي افزايش درآمد كشاورزان تاكيد كرد.

وزيرجهادكشاورزي سپس كشت دوم را از ظرفيت‌هاي درآمدي كشاورزان استان گيلان دانست كه بايد به طور جدي به آن پرداخته شود.

وي همچنين حوزه‌هاي تحقيقاتي و اجرايي بخش كشاورزي اين استان را به برنامه ريزي در خصوص مديريت صحيح و استفاده بهينه از منابع آبي فراخواند و گفت: استان گيلان اگرچه از نظر ميزان بارش از وضعيت مناسبي در مقايسه با ساير استان‌هاي كشور برخوردار است ، اما بايد تلاش شود تا در شرايط خشكسالي آسيبي به توليدات استان وارد نشود.

به گفته اسكندري، هم اكنون حتي كشورهايي كه از ميانگين بالاي يكهزار و ‪۵۰۰ميلي متر بارندگي برخوردار هستند، به سامانه‌هاي آبياري تحت فشار براي افزايش بازده آبياري در بخش كشاورزي مجهز شده‌اند و نبايد اين منبع ارزشمند را به سادگي هدر داد.

وي اظهار داشت: سال‌ها در كشور از آب‌هاي زيرزميني استفاده شده ، بدون آنكه به ذخاير توجه شود و اين امر بيلان منفي بسياري از دشت‌ها را به دنبال داشته است.

وزير جهاد كشاورزي شرايط اقليمي كشور را از نظر فعاليت‌هاي كشاورزي شرايط سخت و دشوار خواند و تصريح كرد: تمام برنامه ريزي‌ها بايد با توجه به اين شرايط تدوين شود.

به گفته وي، نبايد اجازه داد نگرش‌هاي فردي خللي در كارها ايجاد كند ، بلكه بايد با استفاده مناسب از ظرفيت‌ها و برنامه ريزي صحيح مسير توسعه را هموار كرد.

مهندس اسكندري با بيان آنكه ظرفيت‌هاي علمي مناسبي در كشور وجود دارد، افزود : اگر مسايل فني و علمي در برنامه ريزي‌ها مورد توجه قرار گيرد، جايي براي توجيه و بهانه جويي باقي نخواهد ماند.

وي با دعوت از تمام محققان براي حضور در عرصه فعاليت‌هاي تحقيقاتي بخش كشاورزي، از مسئولان اجرايي اين بخش نيز همكاري با حوزه تحقيقات را خواستار شد.اداره كلروابط عمومي وزارت جهادكشاورزي
pr@maj.ir

pr@agri-jahad.org
/www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر20 بار
تصاویر مرتبط

  • 2.png
  • 3.png
  • 1.png

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal