98 درصد از محصولات كشاورزي ايران سالم است
1392/01/21

آقاي رضا فتوحي رييس سازمان حفظ نباتات در گفتگو با خبرنگار خبرگزاري موج با تاكيد بر اينكه 98 درصد از محصولات ايران كاملا سالم بوده و داراي باقيمانده در حد مجاز سموم هستند، اظهار اميدواري مي كند كه دو درصد محصول آلوده نيز با رعايت دستور العمل هاي و ضوابط اعلام شده بوسيله سازمان حفظ نباتات و مصرف به موقع سم، به جمع محصولات سالم بپوندند.

آيا در ايام نوروز محموله اي به دليل بيش از حد بودن باقيمانده سموم، به كشور بازگشت داده شده است؟

محموله هاي صادراتي و وارداتي بخش كشاورزي با توجه به پست هاي قرنطينه موجود در مرزها، بايد از نظر آفات و بيماري ها، باقيمانده سموم و ... گواهي هاي لازم را داشته باشند. بر اساس شرايط و استانداردهاي تدوين شده، در محموله هاي صادراتي يا وارداتي بايد ضوابط كشور مقصد و مبدا رعايت شود تا مشكلي براي كشور صادركننده يا پذيرنده محصولات كشاورزي ايجاد نشود.

تا كنون هيچ گزارشي درباره برگشت خوردن محموله هاي ايراني دريافت نكرده ايم. اما تمام محموله هاي صادراتي بايد داراي گواهي بهداشتي صادره لازم از سوي مراجع مختلف از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در بحث باقيمانده ها باشند. اين محموله ها همچنين گواهينامه هايي از موسسه استاندارد، سازمان دامپزشكي و ساير نهادهاي مرتبط نيز بايد دريافت كنند. در نتيجه احتمال آلوده بودن محموله هاي صادراتي بسيار كم است.

آيا بررسي روي وضعيت سلامت محصولات ايراني انجام شده است؟ محصولات توليد داخل از نظر باقيمانده سموم در چه وضعيتي هستند؟

بارها گفته ام كه بررسي هاي انجام شده نشان مي دهد محصولات ايراني يكي از سالمترين محصولات دنيا است. يعني حدود 98 درصد محصولات ايران بدون باقيمانده و بقيه باقيمانده اي در حد مجاز دارند. در برخي موارد باقيمانده سموم كمتر از دو درصد است.

در كدام دسته از محصولات، باقيمانده سموم بيش از دو درصد است؟

در محموله ها به شكل تصادفي نمونه برداري شده و چنين نتيجه اي به دست آمده است. مربوط به محصول خاصي نيست. بنابراين مي توان نتيجه گيري كرد كه در كل محصولات ايراني سالم هستند و هيچ مشكلي ندارند.

بررسي روي محصولات در كجا انجام شده است؟

نمونه هاي ارسالي ميادين ميوه و تره بار به آزمايشگاه تحقيقات باقيمانده و آفت كش هاي موسسه تحقيقات گياهپزشكي، از نظر باقيمانده ها مورد سنجش قرار گرفته اند.

اين آزمايشات روي سيب اصفهان، آذربايجان شرقي و غربي و فارس و شهر دماوند، محصول كيوي مازندران، گوجه بندرعباس، جيرفت، خوزستان و فارس، خيار بندرعباس، تهران، جيرفت، خوزستان و فارس انجام شده است.

در استان فارس، حدود 97 درصد محصولات نمونه برداري شده سالم بوده و در خوزستان 96 درصد سالم هستند. در بندرعباس، جيرفت و كهنوج 96 درصد محصولات سالم گزارش شده است.در برخي محصولات نظير سيب و كيوي به هيچ وجه باقيمانده سموم نداريم. اين محصولات يا بدون باقيمانده بوده و يا درصد باقيمانده آنها كمتر از حد مجاز بوده است.

براي كنترل غير شيميايي آفات چه برنامه هايي در سال جاري اجرا خواهيد كرد؟

سازمان حفظ نباتات با توجه به مسئوليتي كه دارد كنترل آفات، امراض و بيماري هاي گياهي را عهده دار است. در سال حماسه سياسي و اقتصادي، اين سازمان مي تواند بسيار نقش آفرين باشد. به خصوص در بحث حماسه اقتصادي كه با كنترل مطلوبتر آفات و بيماري ها، به نوعي مي توانيم افزايش توليد، توام با بهبود كيفيت را داشته باشيم. اين روند افزايش درآمد براي كشاورزان را نيز به همراه دارد.

با توجه به اينكه 7-6 عامل خسارتزا در كشور داريم، برخي از آنها مي تواند خسارات سنگيني به محصولات كشاورزي وارد كند. با توجه به اهميت مبارزه غير شيميايي در حفظ سلامت محصولات كشاورزي، حدود چهار هزار و 500 نفر در بخش خصوصي مشغول به فعاليت در اقصي نقاط كشور براي ترويج و آموزش عمومي مسايل حفظ نباتات و جلوگيري از خسارات وارده به بخش كشاورزي هستند.

كنترل آفتي مانند سن غلات در 27 استان كشور در سطحي معادل 1.5 ميليون هكتار بوسيله سازمان حفظ نباتات همه ساله دنبال مي شود. با كنترل آفتي مثل ملخ در سه استان شمالي يا قزوين، خراسان رضوي، بخشي از تهران و سيستان و بلوچستان مي توانيم حجم توليد محصولات كشاورزي را افزايش دهيم.

بحث كنترل آفات قرنطينه اي خارجي به صورت جدي در محموله هاي وارداتي پيگيري خواهد شد تا امنيت غذايي كشور با مخاطره روبرو نشود.

بيشترين حجم مبارزه بيولوژيك در كشور، مربوط به كدام استان ها است؟

بيشترين حجم عمليات مبارزه بيولوژيك به دليل تمركز مصرف سم در مزارع برنج، بويژه در استان هاي شمالي است. بر مبناي آمارهاي دهساله مصرف سم، تا پيش از اجراي طرح مديريت تلفيقي آفات، مصرف سم در استان هاي گيلان و مازندران بسيار زياد بود و اين مناطق را به عنوان نقاط بحراني در كشور شناخته مي شدند. خوشبختانه با شروع طرح مديريت تلفيقي آفات، امروز به جرات مي توان ادعا كرد كه بيش از نيمي از اراضي شاليزاري اين دو استان به واسطه اجراي برنامه هاي مبارزه بيولوژيك، اجراي روش هاي زراعي خاص و شبكه هاي مراقبت و پيش آگاهي از زير فشار سم و سمپاشي خارج شده اند.

گسترش مبارزه غير شيميايي در تمامي استان هاي كشور بويژه در مورد محصولاتي كه ميزان مصرف سم بالايي دارند يا در مورد آفات و بيماري هايي كه بوسيله آفت كش هاي شيميايي قابل كنترل نيستند و يا مصرف سم بر آنها چندان موثر نيست، مانند ساقه خوارها و مگس هاي خانواده تفريتيده از برنامه هاي مورد حمايت سازمان حفظ نباتات بوده است. در حال حاضر توجه خاصي به مبارزه بيولوژيك در مزارع ذرت، گوجه فرنگي، پنبه، سويا، نخود، مركبات و نيشكر شده است و سطوح مبارزه بيولوژيك در ايران در سال زراعي گذشته به حدود 300هزار هكتار رسيده است.

با توجه به عدم كارايي روش هايي شيميايي در كنترل برخي آفات از جمله مگس هاي خانواده تفريتيده، استفاده از كارت هاي زرد و آبي برچسبدار براي كنترل آفات باغي و گلخانه اي در برنامه هاي اين سازمان جا گرفته است.

حضور بخش خصوصي در كنترل آفات، چه تاثيري بر مصرف سم داشته است؟

حذف يارانه سم و لغو خريد متمركز دولتي، افزايش كيفيت سموم به علت رقابتي شدن بازار به همراه حضور بخش خصوصي، زمينه كاهش مصرف سم را فراهم كرده است. زيرا بخش خصوصي در سفارش سم بسيار دقيق عمل مي كند و بوروكراسي تهيه سم را كاهش داده است، در نتيجه با سنواتي شدن سموم نيز مقابله شده است.

حضور بخش خصوصي در بلند مدت عوارض مثبتي همچون دسترسي به سموم با تكنولوژي برتر و ايمن تر همچنين ارتقاي كيفيت توليد براي صادرات آفتكش ها را فراهم مي كند. در حال حاضر نياز بيش از 90 درصد از سموم مورد نياز بازار مصرف، بوسيله سم داخلي تامين مي شود. مصرف سم در ايران از 26 هزار تن به كمتر از 20 هزار تن در سال رسيده است كه نتيجه فعاليت بخش خصوصي در قالب كلينيك هاي گياهپزشكي است.

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal