2200 تن میگو امسال در کشور تولید شد
1386/11/13

 

رييس سازمان شيلات كشور با اشاره به توليد پنج هزار و 689 تن ميگو در سال گذشته، افزود: امسال نيز هزار و 229 هكتار سطح زير كشت پرورش ميگو در استان‌هاي جنوبي كشور بود كه دو هزار و 436 تن برداشت شد.

وي علت كاهش سطح زيركشت و توليد امسال را بروز طوفان گونو و تحريم مولد وانومي دانست و اظهار كرد: به دليل بروز طوفان گونو هزار و 200 هكتار سطح زير كشت در چابهار از بين رفت و از طرف ديگر به دليل تحريم كشور براي انجام واردات، واردات مولد وانومي با مشكل مواجه شد و واردات به اندازه نياز انجام نشد.

دكترنظامي در گفت وگو با ايسنا تصريح كرد: كاهش سطح زير كشت به دليل نبود سرمايه‌ در گردش و عدم نقدينگي نبوده و تنها به دليل نداشتن مولد سطح زير كشت نسبت به سال گذشته نصف شد چراكه به اندازه مولدهاي موجود ميگو توليد شده كه درحال فروش است و هيچ مشكلي ندارد.

معاون وزير جهاد كشاورزي خاطرنشان كرد: 70 تا 80 درصد از مشكلات به وجود آمده در شهرستان چابهار بر اثر طوفان گونو رفع شده است و سال آينده در مزارع چابهار ميگو توليد مي‌شود.

وي پيش‌بيني كرد: براي سال آينده پنج هزار هكتار از اراضي استان‌هاي جنوبي به پرورش ميگو اختصاص يابد و حدود 15 هزار تن توليد شود.

رييس سازمان شيلات كشور افزود: به دليل افزايش قيمت ميگو در بازار جهاني اگر بتوان امسال سطح زير كشت را به پنج هزار هكتار رساند سال آينده استقبال بالايي از پرورش ميگو خواهد شد؛ اگر اختيار داشته باشم با پرداخت يارانه براي پاك كردن و فرآوري، مصرف اين موجود دريايي را به عنوان غذاي نشاط و جواني در بين جامعه رواج مي‌دهم تا مردم ميگوخور شوند، چراكه اكنون آبزيان غذاي روز مردم دنياست و مردم ايران نيز بايد به اين سمت حركت كنند.

دكترنظامي افزود: اگر مشكل واردات مولد وانومي و سرمايه در گردش حل شود بقيه مشكلات خود به خود رفع خواهد شد و با توجه به اينكه رهاسازي بچه ميگو از ارديبهشت و خرداد ماه آغاز مي‌شود درصدد هستيم با همكاري بخش خصوصي واردات مولد وانومي تا عيد انجام شود .

وي با اشاره به رفع ممنوعيت صادرات ميگو به اتحاديه اروپا و رفع نگراني بازار فروش آن، تصريح كرد: مشكل توليد سال آينده نداشتن سرمايه در گردش و عدم نقدينگي توليدكنندگان است كه رفع اين موضوع به توافق بانك‌ها بستگي دارد. با توجه به اينكه رياست جمهوري دستور بخشودگي جرايم ديركرد باز پرداخت وام‌هاي بانكي پرورش‌دهندگان را داده است اين دستور بايد اجرايي شود.

رييس سازمان شيلات ايران خاطرنشان كرد: اجراي دستور رياست جمهوري نيازمند همكاري بخش‌هاي مرتبط است و بستگي به بضاعت مالي كشور دارد.

دكترنظامي در زمينه پرداخت خسارت بيماري لكه‌سفيد در استان خوزستان تصريح كرد: مصوبه پرداخت سه ميليارد تومان به استان خوزستان (سايت پرورشي چوئبده آبادان) تنها براي جبران خسارت بيماري لكه سفيد نبوده بلكه اين مبلغ براي احيا مزارع و توليد سال آينده نيز در نظر گرفته شده است.

وي ادامه داد: خسارت بيماري لكه‌سفيد به پرورش‌دهندگان خسارت ديده پرداخت شده است اما اين سايت پرورشي (چوئبده آبادان) پس از گذشت شش سال و دريافت خسارت توليد ندارند و مي‌خواهند هر ساله مبلغي را به عنوان خسارت دريافت كنند و توليد نداشته باشند!

معاون وزير جهاد كشاورزي اظهار كرد: سازمان شيلات سالانه حدود 575 هزار تن توليد دارد و هيج مشكلي با بخش خصوصي خود ندارد و ابراز اين مشكلات فقط در بخش خصوصي پرورش ميگو براي پنج هزار تن مطرح مي‌شود.

دكترنظامي افزود: بايد در نظر داشت كه صنعت تكثير و پرورش ميگو در كشور صنعت نوپا و جديدي است و از طرف ديگر با بلاياي طبيعي از جمله بيماري لكه سفيد و طوفان گونو مواجه شده است، همچنين مشكلاتي در بخش‌ها و ارگان‌هاي مختلف دارد كه به سازمان شيلات هيچ ارتباطي ندارد.

رييس سازمان شيلات درباره عدم تسويه حساب سازمان تعاون روستايي با پرورش‌دهندگان در زمينه خريد و فروش ميگو توليد شده سال گذشته، گفت: 20 درصد از مبلغ كل ميگوي فروخته شده ( دو هزار تن) پرداخته نشده است كه رياست جمهوري دستور پرداخت و تسويه حساب آن را طبق قرارداد منعقد شده داده است.

وي تصريح كرد: پرورش‌دهندگان كالاي خود را به سازمان ديگري فروخته‌اند، مشكلات به وجود آمده و پيگيري رفع آن به سازمان شيلات مرتبط نيست؛ من فقط وظيفه دارم براي متقاضيان پرورش آبزيان، مجوز آبزي‌پروري صادر كنم.

 

 

دكترنظامي در پايان درباره تصويب طرح جامع ميگو گفت: سازمان مديريت ‌و برنامه‌ريزي و ارگان‌هاي بالاتر ريشه حل مشكل پرورش ميگو را تصويب طرح جامع مي‌دانند و انجام هر اقدامي در اين راستا نيازمند تصويب اين طرح است كه مطالعات آن توسط سازمان شيلات انجام و ايرادات آن برطرف و به سازمان مديريت و برنامه‌ريزي ارائه شده است؛  اميدوارم به زودي تصويب و به عنوان راهكاري براي توسعه اين صنعت در سال‌هاي آينده واقع شود.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر19 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal