لایحه جامع خاک تدوین شد
1387/04/12

معاون صنايع و امور زيربنايي وزارت جهادكشاورزي از نهايي شدن تدوين لايحه جامع خاك خبر داد.

به گزارش روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي، دكتر فريد اجلالي با بيان اين كه روش‌هاي بهره برداري نامناسب بتدريج خاك را از چرخه توليد خارج مي‌كند و منجر به از بين رفتن اين سرمايه ملي مي‌شود، افزود: با توجه به شرايط طبيعي و اقليمي كشور و در راستاي تحقق توسعه پايدار، حفاظت، اصلاح و بهسازي منابع خاك در لايحه جامع خاك به عنوان يكي از برنامه‌هاي مهم وزارت جهاد كشاورزي مورد توجه قرار گرفته است.

وي با اشاره به ماده سه اين لايحه اظهار داشت: بر اساس اين ماده، وزارت جهاد كشاورزي موظف است ضمن تعيين راهبرد، سياست‌ها و خط مشي بهره برداري پايدار از منابع خاك و اراضي و ارتقاي كيفي آن، نسبت به سازماندهي مناسب در امور آموزشي، پژوهشي، ترويجي و اجرايي در راستاي مديريت و حفاظت خاك كشور اقدام كند.

اجلالي گفت: براساس ماده هشت اين لايحه نيز هر گونه تغيير كاربري اراضي كشاورزي و منابع طبيعي توسط اشخاص حقيقي و حقوقي بدون توجه به قوانين موجود و اخذ مجوز از وزارت جهاد كشاورزي ممنوع است.

وي در خصوص موارد تخلف در اين لايحه گفت: بر اساس اين لايحه، تخليه و دفن هر گونه پسماند و پساب مانند زباله، شيرآبه و ... بدون اخذ مجوزهاي لازم از مراجع ذيربط، ايجاد هر گونه آلودگي اعم از شيميايي، فيزيكي و زيستي در خاك، تخريب فيزيكي خاك ناشي از چراي مفرط دام و هر اقدامي در زمينه ايجاد فرسايش خاك يا تشديد آن تخلف محسوب شده و با متخلفان مطابق قوانين و مقررات رفتار مي‌شود.

معاون صنايع و امور زيربنايي وزارت جهاد كشاورزي خاطرنشان كرد: مراجع قضايي كشور بر اساس اين لايحه به شكايات وزارت جهاد كشاورزي، سازمان محيط زيست و موسسه‌هاي وابسته و تابعه و تشكل‌هاي غيردولتي و ساير اشخاص ذينفع در مسايل مرتبط به منابع خاك برابر مفاد اين لايحه رسيدگي خواهند كرد.

وي در خاتمه افزود: آيين نامه‌هاي اجرايي اين قانون حداكثر ظرف يكسال از تاريخ تصويب توسط وزارت جهادكشاورزي تهيه و براي تصويب به هيات وزيران ارسال خواهد شد .

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

www.pr.maj.ir

pr@maj.ir

pr@agri-jahad.ir
تعداد مشاهده خبر20 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
تصاوير مراسم.docx
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal