ترويج كشت برنج‌هاي راتون‌پذير در استان‌هاي گيلان و مازندران
1387/08/14

مديركل دفتر ترويج و بهبود نظام‌هاي ترويجي وزارت جهاد كشاورزي از ترويج كشت برنج‌هاي راتون‌پذير در استان‌هاي گيلان و مازندران خبر داد.

مهندس محمدعلي نوروززاده در گفت‌وگو با (ايسنا)، افزود: سال گذشته از 450 هزار هكتار سطح زيركشت برنج در كشور، 10 هزار هكتار به كشت برنج‌هاي راتون‌پذير اختصاص يافت كه اين رقم امسال به 20 هزار هكتار افزايش يافته است.

وي با بيان اينكه طي سال‌هاي آتي كشت اينگونه برنج‌ها توسعه بيشتري در استان‌هاي شمالي خواهد يافت، ادامه داد: توسعه اين محصول بسته به اقدامات آموزشي و ترويجي و پذيرش توليد‌كنندگان دارد.

او اضافه كرد: كشت راتون برنج در حال حاضر در محمود‌آباد و بابل ترويج مي‌شود و در اين زمينه به كشاورزان توصيه مي‌شود از كشت راتون برنج‌هايي استفاده ‌شود كه براي آنها هزينه كمتر و در عين حال محصول بيشتري به همراه داشته باشد.

مديركل دفتر ترويج و بهبود نظام‌هاي ترويجي وزارت جهاد كشاورزي با اشاره به اينكه در اين نوع كشت، از برنج‌هايي استفاده مي‌شود كه بتوان از يكبار كشت آنها دو يا سه بار محصول برداشت كرد، ادامه داد : البته برخي از برنج‌ها راتون‌پذيري ندارند و توليد‌كنندگان بايد از برنج‌هاي جديد و اصلاح‌شده‌اي استفاده نمايند كه راتون‌پذيري دارند.

نوروززاده با بيان اينكه امسال حتي برخي از كشاورزان در استان گيلان و مازندران راتون سوم برنج را هم داشته‌اند، گفت: با توجه به اينكه 99 درصد زمين‌هاي كشاورزي در دست كشاورزان خرده‌پا قرار دارد، ما هنوز نتوانسته‌ايم تركيب و الگوي كشت دوم را با جامعيت ترويج كنيم ولي چنانچه آب و خاك مستعد كشاورزي داشته باشيم، مي‌توانيم اين برنامه جامع را اجرايي كرده و دركليه استان‌ها كشت دوم و حتي كشت سوم محصولات كشاورزي را داشته باشيم.

نوروززاده در پايان تصريح كرد: استفاده از يك كشت در مزارع باعث ضعيف شدن زمين‌هاي كشاورزي مي‌شود در حاليكه كشت دوم زمينه‌ساز و تقويت‌كننده زمين براي كشت اصلي است.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal