ايران ميزبان اجلاس وزراي كشاورزي كشورهاي عضو سازمان اكو
1385/12/12

تهران/ واحد مركزي خبر / قضايي 

سومين اجلاس وزراي كشاورزي همكاري هاي اقتصادي - منطقه اي (اكو) چهاردهم تا شانزدهم اسفند در تهران برگزار مي شود.

فريد اجلالي معاون امور بين الملل و امور آفريقا در وزارت جهادكشاورزي با اعلام اين خبر گفت: ايجاد شبكه بيوتكنولوژي كشاورزي ميان كشورهاي عضو اكو به منظور تامين امنيت غذايي منطقه از مهمترين محورهاي اين اجلاس است.

اجلالي افزود: در اين اجلاس زمينه هاي ايجاد و راه اندازي شبكه بيوتكنولوژي بين ده كشور عضو اكو بررسي مي شود و در صورت توافق اين شبكه رسميت مي يابد.

معاون امور بين الملل و امور آفريقاي وزارت جهادكشاورزي گفت: كشورهاي عضو اكو براي افزايش توليد محصولات غذايي و تامين امنيت غذايي در منطقه قراردادي را به ارزش 300 هزار دلار با سازمان خواربار و كشاوري ملل متحد (فائو) منعقد خواهند كرد.

وي با اشاره به اينكه ايران به تازگي در زمينه تقويت و تامين بذر و نهال استاندارد قدم هاي بزرگي برداشته است گفت: در سومين اجلاس وزراي كشاورزي عضو اكو بر توليد نهال استاندارد و تبادل تجارب و دانش در اين زمينه گفتگو خواهد شد.

اجلالي افزود: از آنجا كشورهاي عضو اكو همگي با مشكلات خشكسالي روبرو هستند و عرصه هاي كشاورزي ديم در اين كشورها وسيعتر از كشاورزي ابي است اعضاي اكو براي پيداكردن راهها و روش هاي مناسب بهره برداري آب و مديريت اين منابع گفتگو مي كنند.

وي همچنين تاسيس بانك ژن گياهي و دامي را در ايران از ديگر محورهاي اجلاس كشورهاي عضو اكو در تهران دانست و گفت: كشورهاي عضو در اين زمينه از تجارب ايران بهره مند مي شوند.

معاون امور بين الملل و امور آفريقا رعايت مسايل قرنطينه اي محصولات كشاورزي/ تبادل مواد پروتئيني در ميان كشورهاي عضو اكو را از ديگر محورهاي اجلاس تهران اعلام كرد و گفت: سازمان اكو زمينه مناسبي براي آماده سازي كشور مان به منظور پيوستن به سازمان تجارت جهاني در بخش كشاورزي است.

اجلالي ابراز اميدواري كرد با امضاي موافقتنامه هاي تجارت ترجيحي و تجارت آزاد سازمان اكو قدم هاي اساسي را براي تقويت بخش كشاورزي در اين منطقه برداريم.

وي همچنين افزود: وزراي كشاورزي عضو اكو روز درخت كاري نهالي را به عنوان «درخت دوستي» در تهران غسل خواهند كرد.

شايان گفتن است سازمان همكاري هاي منطقه اي اقتصادي اكو در سال 1964 با عضويت ايران/ تركيه و پاكستان با عنوان تشكل كشورهاي اسلامي غرب بنيانگذاري شد و از سال 1984حيات مجدد خود را اغاز كرد.

پس از آن با عضويت افغانستان / جمهوري آذربايجان/ ازبكستان/ قزاقستان/ تاجيكستان/ تركمنستان و قرقيزستان محدوده فعاليت آن گسترش يافت.

سازمان اكو حدود 400 ميليون نفر جمعيت و 8 ميليون كيلومترمربع مساحت دارد.

تصوير دارد.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal