آمادگي فائو براي جلوگيري از تخريب جنگلها و مقابله با بيابان زايي
1386/03/27

نماينده سازمان خواربار و كشاورزي ملل متحد(فائو)درايران، گفت: فائو براي همكاري كامل با ايران به خصوص با سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري كشور جهت تحقق اهداف و تلاش‌هاي بي‌پايان آنان به منظور جلوگيري از تخريب جنگل‌ها و مقابله با بيابان‌زايي با تمركز بر كاهش زيان بر اقشار فقير و آسيب پذير و تضمين توسعه پايدار را اعلام كرد.

به گزارش ايرنا،"شاهد نجم" به مناسبت روز جهاني بيابان زايي (‪ ۱۷ژوئن) افزود: ‪۶۵درصد اراضي ايران جزو مناطق خشك و نيمه خشك و داراي اكوسيستم و مراتع آسيب پذير است و به همين علت بلاي خشكسالي دراين كشور پديده‌اي مكرر است كه معاش مردم روستايي، محصولات كشاورزي، امنيت غذايي، محيط زيست و منابع طبيعي را به خطر مي‌اندازد.

وي گفت: ايران توجه ويژه‌اي به خشكسالي در سال‌هاي ‪۲۰۰۰و ‪۲۰۰۱معطوف داشت و در اين مورد نياز به استراتژي مديريت ملي خشكسالي و برنامه عمل، به عنوان عناصري اصلي در جلوگيري از بيابان‌زايي و برخورد با خشكسالي‌هاي مكرر مطرح شد تا بتواند ساز و كارهاي لازم براي مقابله خصوصا در شناسايي و پيش آگاهي خشكسالي و كاهش اثرات آن وياري به آسيب ديدگان به وجود آورد.

نماينده فائو اظهار داشت: در جلسه ماه جولاي ‪۲۰۰۴مقامهاي ارشد اكو، پيشنهاد دولت ايران مبني بر استقرار مركز منطقه‌اي براي مديريت خشكسالي در تهران را پذيرفتند و پيرو اين تصميم و در پاسخ به درخواست دولت، فائو به وسيله پروژه توسعه همكاري‌هاي فني با عنوان "استراتژي ملي و برنامه‌ي عملي آمادگي، مديريت و مقابله با خشكسالي در بخش كشاورزي" كمك‌هاي فني لازم ارايه كرده است.

گفتني است امسال موضوع روز جهاني بيابان زدايي يعني "بيابان زايي و تغيير اقليم - چالشي جهاني" بر اين تاكيد دارد كه تغييرات آب و هوايي و بيابان زايي دو نشانه بارز مشكلي واحد هستند.

نجم گفت: بيابان زايي پديده‌اي زيست محيطي است كه موجب تخريب اكوسيستم كره خاكي مي‌شود. بيابان زايي دو سوم كشورهاي دنيا و يك سوم سطح كره خاكي را كه يك ميليارد انسان در آن زندگي مي‌كنند، تحت تاثير قرار مي‌دهد.

وي ادامه داد: آسيب پذيري زمين در مقابل بيابان زايي اساسا به دليل آب و هوا، پستي و بلندي، وضعيت خاك و رويش گياهان طبيعي و روشهاي بهره‌برداري از اين منابع است، آب وهوا بر فرسايش و تخريب شيميايي و زيستي خاك اثر مي‌گذارد كه اين فرسايش خود در ايجاد آسيب پذيري نسبت به بيابان زايي به علت فعاليت‌هاي انسان، نقش اصلي به عهده دارد.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal