افزایش 30 درصدی سطح زیر کشت و عملکرد سیب زمینی طرح استمرار
1386/12/13

مديركل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد كشاورزي از افزايش 30 درصدي سطح زير كشت و عملكرد سيب‌زميني طرح استمرار خبر دارد.

به گزارش روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي، مهندس محمد مهدي بحريني سطح زير كشت سيب زميني طرح استمرار در سال جاري را 7 هزار هكتار عنوان كرد و گفت: « سال گذشته 4 هزار و 500 هكتار به كشت سيب زميني طرح استمرار اختصاص يافته بود.»

وي با اشاره به اين كه متوسط عملكرد سيب زميني طرح استمرار 30 تن در هكتار است، اظهار داشت: « بالاترين عملكرد توليد سيب زميني طرح استمرار در جنوب استان فارس ومناطقي از جيرفت با 70 تن در هكتار گزارش  شده است.

مهندس بحريني به برداشت 200 هزار تن سيب زميني طرح استمرار در سال جاري از استان هاي جنوبي كشور اشاره و پيش بيني كرد تا پايان امسال 30 تا 40 هزار تن به توليدات اين محصول افزوده شود.

وي همچنين پيش بيني كرد با ادامه برداشت سيب زميني در فصل بهار، ميزان توليد اين محصول در استان هاي جنوبي و استان گلستان با 50 درصد افزايش به 350 تا 400 هزار تن برسد.

مديركل دفتر سبزي و صيفي استفاده از كودهاي آلي، زير مغزي و كود حيواني، بكارگيري روش هاي بهزراعي و آبياري تحت فشار را از عوامل افزايش توليد سيب زميني در كشور بر شمرد ودر همين حال خواستار پرداخت به موقع تسهيلات مورد نياز كشاورزان براي اجراي برنامه هاي مربوط به بهبود و افزايش توليد سيب زميني در كشور شد.

مهندس بحريني با بيان اين كه سيب زميني طرح استمرار از نظر سطح زير كشت و توليد، 5 درصد كل توليد اين محصول در كشور راتشكيل مي دهد، ابراز داشت:« طرح استمرار سيب زميني در راستاي افزايش ضريب اطمينان از ذخيره سازي و رفع كمبود اين محصول و همچنين تنظيم بازار نقش بسيار ارزنده اي دارند.

بحريني اعطاي بخشي از تسهيلات 30 ميليارد ريالي سرمايه در گردش اعتبارات معاونت توليدات گياهي به منظور بهبود كشت و توليدبذرهاي اصلاح شده را از جمله حمايت هاي وزارت جهاد كشاورزي از طرح استمرار سيب‌زميني نام برد.

وي در مورد كشت بذرهاي اصلاح شده افزود:« براي افزايش توليد بذرهاي مناسب مناطق گرم كشور در سه استان اصفهان، كرمان و فارس، برنامه ريزي هاي از چند سال پيش صورت گرفته و اميدواريم سال آينده بخش اعظمي از بذرهاي اصلاح شده و مورد نياز مناطق جنوبي كشور در اين استان توليد و بين كشاورزان توزيع شود.»


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر18 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal