حل مشكل بيماري جاروك ليموترش ايران نيازمند عزم ملي است
1385/08/09

 

داخلي. اقتصادي. كشاورزي. ليموترش.

 

مدير تدوين برنامه جامع تحقيقاتي بيماري جاروك ليموترش ايران گفت: حل مشكل اين بيماري به عزم ملي نياز دارد.

دكتر "محسن مردي" روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، از ليموترش به‌عنوان يكي‌از محصولات باغي مهم و اقتصادي در جنوب ايران نام برد و افزود:

سهم جهاني ايران از توليد ليموترش حدود ‪۴۰درصد است كه در سطح وسيعي معادل ‪۴۱هزار و ‪۸۰۰هكتار در كشور كشت مي‌شود.

به گفته وي، استان هرمزگان با سطح زيركشت ‪۱۹هزار و ‪۱۰۰هكتار و درآمد ناخالص ‪۴۱۱ميليارد ريال حدود ‪۵۰درصد از توليد كشور را به خود اختصاص داده است.

وي، عامل بيماري جاروي جادوگر يا جاروك ليموترش را يك "پروكاريوت" فاقد ديواره سلولي به نام "فايتوپلاسما" دانست و اظهار داشت: اين عامل، ابتدا سبب كوچكي برگها و در مدت سه تا شش سال باعث مرگ گياه مي‌شود.

وي، عملكرد عامل بيماري (فايتوپلاسما) در ليموترش را مشابه عملكرد ويروس "اچ آي وي" يا ايدز در انسان خواند و گفت: عامل بيماري يادشده در مراحل اوليه آلودگي، داراي يك دوره كمون است و پس از ظهور، سبب مرگ سريع گياه مي‌شود.

مردي گفت: اين بيماري براي نخستين بار در سال ‪۱۳۶۵در عمان و سپس در سال ‪۶۸در امارات متحده عربي مشاهده شد و مطالعات اوليه در اين كشورها نشان مي‌دهد كه ميزبان اوليه عامل بيماري احتمالا ليموترش نبوده و عامل بيماري توسط حشره‌ها (مانند زنجركها) به ليموترش انتقال يافته است.

وي افزود: اين بيماري اولين بار در سال ‪۱۳۶۷در نيكشهر استان سيستان و بلوچستان مشاهده شد و در سال ‪۷۷براي نخستين بار در ميناب و در سال ‪۷۹در رودان استان هرمزگان ديده شد.

به‌گفته وي، در طي اين سالها، تعداد درختان آلوده به نحو چشمگيري افزايش يافته به طوري كه از تعداد ‪۵۱اصله در سال ‪۷۷به ‪۱۱۷هزار و ‪۲۲۲اصله در سال ‪۸۴رسيده است و پيش‌بيني مي‌شود تعداد درختان آلوده در سال ‪۸۵به ‪۱۶۰ هزار اصله برسد.

مدير تدوين برنامه جامع تحقيقاتي بيماري جاروك ليموترش ايران، ميزان خسارت و هزينه‌هاي انجام‌شده براي مديريت اين بيماري را تاكنون ‪۲۷۷ميليارد و ‪۳۳۸ميليون و ‪۸۰۰هزار ريال برآورد كرد.

وي افزود: با توجه به هزينه و خسارت وارده از سال ‪۷۷تا ‪۸۵و پيش‌بيني گسترش بيماري، در صورتي كه با اين موضوع به‌صورت جدي و مستمر برخورد نشود، حداكثر تا يك دهه آينده ميزان توليد ليموترش در استان هرمزگان به صفر نزديك خواهد شد.

وي گفت: اين بدان معنا است كه عملا اقتصاد روستايي در بسياري از نقاط استان هرمزگان و پيرو آن اشتغالزايي روستانشينان اين منطقه با خطر جدي مواجه است.

مردي در ادامه اظهار داشت: باتوجه به اهميت موضوع و احتمال آلودگي ساير استانهاي توليدكننده ليموترش در كشور، سازمان تحقيقات و آموزش كشاورزي وزارت جهاد كشاورزي در مهرماه سال جاري به تشكيل كميته تدوين برنامه تحقيقاتي مديريت بيماري جاروك ليموترش ايران اقدام كرد.

به‌گفته وي، با توجه به آنكه حل اين مشكل عظيم نيازمند يك عزم ملي است، شبكه بيماري جاروك ليموترش ايران (‪ (www.iwbdln.irبه منظور استفاده از تمام ظرفيتهاي علمي، اجرايي كشور تشكيل شد و به دنبال تشكيل اين شبكه، فراخوان ملي در جهت ايده‌هاي جديد براي كنترل و مهار اين بيماري در سطح كشور انجام شد.

وي با بيان آنكه ايده‌هاي جديد مورد قدرداني قرار خواهد گرفت، تصريح كرد: متخصصان بخش كشاورزي و حتي پزشكي مي‌توانند ايده‌هاي جديد خود را به دبيرخانه شبكه يادشده واقع در موسسه تحقيقات بيوتكنولوژي كشاورزي در كرج ارسال كنند.

 

وي در پايان، شماره تلفن تماس اين دبيرخانه را ‪۰۲۶۱ ۲۷۰۱۱۳۸اعلام كرد.


تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal