ایران در بین ‪۵۴کشور پنبه‌خیز جهان رتبه دوازدهم عملکرد تولید را دارد
1385/11/30

گرگان ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪

 

داخلي. اقتصادي. كشاورزي. پنبه.

مديركل پنبه و دانه‌هاي روغني كشور اعلام كرد : ايران در بين ‪۵۴كشور پنبه‌خيز دنيا، رتبه دوازدهم راندمان توليد (كيلوگرم بر هكتار) را طي دوره ‪۲۰۰۶-۰۷بدست آورده است.

عليرضا مهاجر دوشنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: مقام نخست از آن استراليا با ‪۱۴۰هزار هكتار سطح كشت و راندمان ‪۱۸۱۰كيلوگرم بر هكتار (توليد پنبه محلوج) است.

به گفته وي، ايران در اين دوره زماني، با ‪۱۰۸هزار هكتار سطح كشت و راندمان ‪۷۵۸كيلوگرم پس از كشورهايي همچون "رژيم اشغالگر قدس "، برزيل، چين، تركيه، سوريه، يونان، مصر، آمريكا، ازبكستان و كلمبيا قرار گرفته است.

وي اضافه كرد: اين درحالي است كه ايران به لحاظ سوابق و تجارب موفق كشت محصول پنبه، وجود اراضي مرغوب و نيروي كار، بايد رتبه بهتري در اين زمينه داشته باشد.

وي با بيان روند تدريجي كاهش توليد محصول پنبه طي ده سال اخير (‪ (۱۳۷۶-۸۵گفت: توليد پنبه در سال پايه اين دوره آماري افزون بر ‪۲۳۸هزار هكتار و توليد ‪۱۳۷هزار تن پنبه محلوج بود كه اين ميزان در سال نهايي به حدود ‪۱۱۰هزار هكتار سطح كشت و توليد ‪۸۰هزار تن پنبه محلوج رسيد.

وي دليل عمده اين امر را عدم حمايتهاي لازم از كشت اين محصول دانست و گفت: طي چنين شرايطي پنبه از رونق سالهاي گذشته فاصله گرفت و بتدريج به كشت در اراضي كم‌بازده و شور و عملكرد و كيفيت پايين محدود شد.

مهاجر، همچنين تنزل درجه سازماني "سازمان پنبه و دانه‌هاي روغني ايران" به اداره‌كل به بهانه كوچك‌سازي دولت و خروج تشكيلات آن از منطقه پنبه‌خيز كشور (گرگان و دشت سابق) به كرج و سپس به تهران را از ديگر عواملي دانست كه در كاهش حمايت از محصول پنبه، نقش ايفاء كرد.

به گفته وي با اين اقدام ، بسياري از كارشناسان مجرب پنبه در منطقه باقي مانده و امكان استفاده از تجارب آنان، از بين رفت.

به گفته اين مقام كشاورزي با ركود توليد پنبه، از ‪۱۰۶كارخانه پنبه‌پاك كني كشور ، ‪۲۶كارخانه تغيير كاربري يافت و ‪۴۰كارخانه نيز كاملا تعطيل بوده و ‪۴۰كارخانه باقيمانده نيز تنها طي دو الي سه ماه از سال فعاليت دارد.

وي همچنين با مقايسه توليد پنبه كشور در سالهاي ‪۸۴و ‪۸۵گفت: ميزان كشت پنبه با ‪۳۰درصد كاهش از ‪۱۵۷هزار هكتار به ‪۱۱۰هزار هكتار، ميزان توليد وش با ‪۲۳درصد كاهش از ‪۳۲۵هزار تن به ‪۲۵۰هزار تن و توليد پنبه محلوج (تصفيه شده) با ‪۲۵درصد كاهش از ‪۱۰۷هزار تن به ‪۸۰هزار هكتار رسيد.

مديركل پنبه و دانه‌هاي روغني ايران همچنين با بيان اين كه به لحاظ كيفيت بذر پنبه از دنيا عقب هستيم ، اظهار داشت: هم اينك اكثر كشورهاي دنيا از بذور دلينته (بذر كرك‌گيري شده) استفاده مي‌كنند و ما نيز بايد براي ارتقاء كيفيت بذر پنبه و توسعه مصرف بذر فاقد كرك ، برنامه‌ريزي داشته باشيم.

وي مزيت بذور دلينته را مصرف بذر كمتر در هكتار به هنگام كشت عنوان كرد و گفت : به جاي استفاده بذر بيشتر در دل خاك، از آن براي استحصال روغن و خوراك طيور مي‌توان بهره برد.

وي همچنين امكان زود سبز شدن بذر و ضدعفوني كردن بذر و كاهش امراض و آفات پنبه را از ديگر مزايا برشمرد.

مهاجر افزود : مقدمات وارد كردن كارخانجات دلينته بذر انجام شده و در سال آينده نهايي مي‌شود.

به گفته وي براي اين كه زارع از بذر خودمصرفي استفاده نكند بايد دولت بذر پنبه را با قيمت پايين دراختيار كشاورز قرار دهد.

وي در عين حال به بحث بهبود و استانداردسازي بسته‌بندي عدلهاي پنبه اشاره كرد و گفت: يكي از مشكلات عمده صنايع ريسندگي وجود الياف غريبه به دليل بكارگيري كيسه‌هاي پلاستيكي هنگام برداشت و سردوزي آنها با نخهاي نايلوني و همچنين استفاده از پوشش "چتايي" به عنوان لفاف عدل پنبه محلوج بوده است.

به گفته وي امسال ضمن پيش آگاهي به پنبه‌كاران درباره معايب استفاده از كيسه و نخ پلاستيكي ، بكارگيري متقال در عدل‌بندي پنبه محلوج، اجباري شد.

وي اضافه كرد: براي جلوگيري از زنگ‌زدگي مفتول و تغيير رنگ الياف پنبه و تماس با آن، استفاده از مفتولهاي گالوانيزه يا رنگ‌آميزي شده نيز توصيه شده است.

مهاجر همچنين به فعاليتهاي انجام گرفته در آزمايشگاه تكنولوژي الياف پنبه اشاره كرد و گفت: حدود پنج هزار نمونه آزمايشات كيفي الياف توليدي در كشور انجام و نتايج كيفي الياف توليدي پنبه امسال نسبت به سال گذشته و پنبه‌هاي وارداتي مورد مقايسه و بررسي قرار گرفته است.

به گفته وي، تلاشهايي نيز براي اخذ استاندارد ‪ISO170250(مديريت كيفيت آزمايشگاه) جهت افزايش صحت و دقت نتايج آزمونها و اعتباردهي به مرجعيت اين آزمايشگاه، صورت گرفته است.

مهاجر همچنين به ديگر فعاليتهاي اداره‌كل پنبه و دانه‌هاي روغني ايران در سال جاري اشاره كرد و گفت: برگزاري بازديدها و كلاس آموزشي در زمينه بهبود رقم‌بندي به ميزان ‪۱۰۵نفر روز، برگزاري كارگاههاي آموزشي براي مبارزه با آفت "سنك" پنبه به ميزان ‪۱۹۰نفر روز و كارگاه آموزشي در زمينه برداشت مكانيزه پنبه با شركت ‪۳۰كارشناس از جمله اين فعاليتها بوده است.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal