ايران و ژاپن تفاهم نامه همكاري در اجراي طرح هاي توسعه روستايي امضا كردند
1390/12/14

وزارت جهاد كشاورزي و آژانس همكاري هاي بين المللي ژاپن (جايكا) امروز تفاهم نامه همكاري در اجراي طرح هاي توسعه اي روستايي امضا كردند. به گزارش واحد مركزي خبر ، پيمان فلسفي معاون آموزش و ترويج سازمان تحقيقات ، ‌آموزش و ترويج كشاورزي در اين مراسم با اشاره به اينكه نرخ خودكفايي در بخش كشاورزي حدود 94 درصد است ، گفت: جمهوري اسلامي ايران قابليت هاي بالايي در بخش كشاورزي دارد و با انتقال دانش و فناوري هاي نوين به مزارع توانستيم فقط با 20 درصد افزايش سطح زيركشت از سال 57 تاكنون ميزان توليد را به 107 ميليون تن افزايش دهيم. وي توسعه كشاورزي دانش بنيان را مهمترين اولويت بخش كشاورزي دانست و افزود: در 5 سال گذشته بيش از 17 هزار طرح تحقيقاتي كشاورزي در مراكز پژوهشي و دانشگاهي اجرا و به كشاورزان براي اجرا در مزارع منتقل شده است. معاون آموزش و ترويج سازمان تحقيقات ، آموزش و ترويج كشاورزي (وزارت جهاد كشاورزي) گفت: براي انتقال دانش به سطح مزارع و كشاورزان در تمام استانها مجتمع هاي آموزشي ساخته شده است و كشاورزان در اين مراكز با آخرين دستاوردهاي عملي آشنا مي شوند. فلسفي افزود: علاوه بر مجتمع هاي آموزشي ؛ دفاتر و مراكز دولتي و غيردولتي نيز در استانها به كشاورزان خدمات مشاوره اي ارائه مي كنند.

وي با تقدير از همكاري آژانس همكاري هاي بين المللي ژاپن «جايكا» در اجراي طرحهاي مشترك روستايي گفت: طرحهاي حمايت از زنان روستايي شاغل با همكاري اين آژانس در 15 استان اجرا شده است. معاون آموزش و ترويج سازمان تحقيقات ، ‌آموزش و ترويج كشاورزي افزود: آژانس همكاري هاي بين المللي ژاپن «جايكا» از سال 81 تاكنون حدود 35 هزار دلار اعتبار براي اجراي طرحهاي توسعه اي كشاورزي و حمايت از زنان روستايي اختصاص داده است. فلسفي گفت: دفتر امور زنان روستايي وزارت جهاد كشاورزي در قالب اجراي طرحهاي مشترك با آژانس همكاري هاي بين المللي ژاپن «جايكا» يكهزار طرح را با صرف بيش از 833 هزار دلار در 13 استان اجرا و زنان روستايي را تحت پوشش قرار داده است.

وي افزود: بر اساس اين تفاهم نامه كه امروز به امضاي رؤساي سازمانهاي جهاد كشاورزي كهكيلويه و بويراحمد ، آذربايجان شرقي با سفير ژاپن رسيد ، دو طرح مشترك در اين دو استان اجرا مي شود. معاون آموزش و ترويج سازمان تحقيقات آموزش و ترويج كشاورزي گفت: بر اساس اين تفاهم نامه كارگاه تهيه عرقيات گياهي با 83 هزار و 264 يورو در استان آذربايجان شرقي و كارگاه فراوري و بسته بندي محصولات كشاورزي با اعتبار 83 هزار و 23 يورو در استان كهكيلويه و بويراحمد به منظور فعال سازي زنان روستايي با همكاري آژانس همكاريهاي بين المللي ژاپن «جايكا» ايجاد خواهد شد. فلسفي افزود: اين طرحها از سال آينده اجرا مي شود. كومانو سفير ژاپن نيز در مراسم امضاي تفاهم نامه با تقدير از تلاش دفتر امور زنان روستايي وزارت جهاد كشاورزي براي اجراي موفق طرحهاي مشترك با ژاپن ابراز اميدواري كرد اجراي طرح هاي اين تفاهم نامه ، سبب ارتقاي توانمندي هاي زنان روستايي استانهاي آذربايجان شرقي و كهكيلويه و بويراحمد شود. وي گفت: با اجراي اين طرحها زنان روستايي اقتصاد جامعه و كشور خود را تقويت خواهند كرد.

در اين جلسه رؤساي سازمان هاي جهاد كشاورزي استان هاي كهكيلويه و بويراحمد و آذربايجان شرقي توانمندي هاي استان هاي خود را در بخش كشاورزي تبيين كردند.

تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal