نوسازي باغ‌هاي چاي نيازمند 320 ميليارد تومان هزينه
1391/11/03

رييس سازمان چاي كشور گفت: در سال زراعي آينده 25 درصد مطالبات چايكاران هنگام تحويل برگ سبز چاي به كشاورزان داده مي‌شود و بقيه هم در دو قسط به حسابشان واريز خواهد شد.

به گزارش ايسنا، علي محرر اظهار كرد: عمرمفيد بوته‌هاي چاي 50 سال است و پس از آن برگ دهي و كيفيت برگ آن‌ها كاهش مي‌يابد. براين اساس 50 درصد باغ‌هاي چاي كشور، معادل حدود 16 هزار هكتار، بيش از نيم قرن عمر داشته و نياز به نوسازي دارند.

وي با اشاره به نقش نوسازي و بهسازي باغ‌هاي چاي در افزايش كمي و كيفي توليد اين محصول گفت: با اين كار توان توليد برگ سبزچاي تا 30 درصد افزايش مي‌يابد و كيفيت اين محصول هم چند برابر مي‌شود.

محرر با بيان اينكه براي نوسازي نيمي از باغ‌هاي چاي بايد بوته‌هاي قديمي ريشه‌كن يا كف‌بر شود افزود: 50 درصد بقيه‌ي باغ‌هاي چاي گيلان و مازندران هم كه عمر آن‌ها كمتر از 50 سال است بايد اصلاح و بهسازي شوند.

رييس سازمان چاي كشور خاطرنشان كرد: هزينه‌ي نوسازي باغ‌هاي چاي شمال، با توجه به وابسته بودن معيشت چايكاران به درآمد فروش برگ سبز چاي و لزوم تامين هزينه‌هاي زندگي آنان ازسوي دولت، سرسام‌آور بوده و قابل اجرا نيست.

محرر ادامه داد: براي نوسازي باغ‌هاي چاي، در هر هكتار به طور ميانگين 20 ميليون تومان نياز است كه با احتساب 16 هزار هكتار باغ چاي كه نياز به نوسازي دارند، دولت بايد دست كم 320 ميليارد تومان هزينه كند.

وي با اشاره به فرسوده و قديمي بودن 50 درصد كارخانه‌ها و ماشين‌آلات چايسازي و كمبود نيروهاي فني، نداشتن آزمايشگاه كنترل كيفي، عدم اتوماسيون خط توليد، بسته بندي نامناسب و همخواني نداشتن ظرفيت كارخانه‌هاي چايسازي با برگ سبز تحويلي را از مهم ترين مشكلات پيش روي فرآوري چاي برشمرد.

رييس سازمان چاي درباره مشكلات بازرگاني اين محصول استراتژيك تصريح كرد: تعويق در پرداخت مطالبات چايكاران، اشباع بازارهاي داخلي از انواع چاي خارجي، قاچاق و فراهم نبودن بستر فروش چاي خشك از طريق سبد خانوار و بازارهاي جهاني، سبب شده نام چاي ايراني رفته رفته از سر زبان‌ها افتاده و نوع پررنگ و لعاب خارجي آن در بازارها جولان دهد.

وي با بيان اينكه برطرف كردن مشكلات بخش توليد، فرآوري و بازرگاني چاي با توجه به هزينه‌بر بودن آن و كمبود منابع مالي و اعتباري به تنهايي از عهده‌ي دولت برنمي‌آيد گفت: با امضاي تفاهم‌نامه‌ي همكاري يك شركت خصوصي با سازمان چاي كشور، صنعت چاي وارد مرحله‌ي جديدي شده است.محرر تصريح كرد: براساس اين تفاهم نامه، اين شركت سرمايه‌گذاري متعهد شده، در مدت شش سال با بكارگيري سياست‌هاي حمايتي در بخش‌هاي توليد - فرآوري و بازرگاني چاي، علاوه بر افزايش توليد برگ سبز چاي از 110 هزار تن به 160 هزار تن، به چاي ايراني در بازارهاي داخلي و خارجي نيز رونق بدهد.

به گفته‌ي رييس سازمان چاي كشور اين شركت در گام اول 225 ميليارد ريال مطالبات معوقه‌ي 30 هزار چايكار را تا 22 بهمن امسال به آنان پرداخت مي‌كند و سازمان چاي نيز در قبال پرداخت معوقات چايكاران، حدود 50 هزار تن حواله‌ي چاي خشك به اين شركت تحويل مي‌دهد.وي با اشاره به اين كه خريد برگ سبز چاي در سال زراعي 92 هم بدون مشكل ادامه خواهد داشت اضافه كرد: در سال زراعي آينده 25 درصد مطالبات چايكاران هنگام تحويل برگ سبز چاي به كشاورزان داده مي‌شود و بقيه هم در دو قسط به حسابشان واريز خواهد شد.


تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
hamayesh.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal