تاکید ایران و اکوادور بر لزوم توسعه همکاری های کشاورزی
1387/05/15

در ديدار وزير جهاد كشاورزي جمهوري اسلامي ايران و وزير كشاورزي اكوادور، بر لزوم توسعه همكاريهاي اقتصادي ‪۲كشور بويژه در بخش كشاورزي تاكيد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، مهندس محمدرضا اسكندري در ديدار والتر پويدا ريكائورته وزير كشاورزي اكوادور با اشاره به سطح خوب روابط سياسي ‪۲كشور، ابراز اميدواري كرد: روابط اقتصادي ايران و اكوادور بويژه در بخش كشاورزي نيز همپاي روابط سياسي توسعه يابد.

وي با تشريح ظرفيتهاي موجود در بخش كشاورزي ايران، گفت: از مجموع ‪۱۶۴ ميليون هكتار وسعت ايران، حدود ‪۲۰ميليون هكتار به اراضي كشاورزي اختصاص دارد و ‪۹۰ميليون هكتار از مساحت كشور را نيز اراضي مرتعي درجه يك تا چهار تشكيل مي‌دهد.

وي با بيان آنكه هم اكنون در بخش كشاورزي ايران سالانه ‪۶۵ميليون تن محصولات زراعي، ‪۱۶ميليون تن محصولات باغي، يك ميليون و‪ ۴۵۰هزار تن گوشت مرغ و حدود ‪۶۰۰هزار تن محصولات شيلاتي توليد مي‌شود، افزود: متوسط بارندگي در ايران سالانه ‪۲۵۰ميليمتر است كه اين ميزان در سال جاري به دليل خشكسالي حدود ‪۵۰درصد كاهش يافته و اين امر بر توليد محصولات زراعي تاثير منفي گذاشته است.

وي برخورداري از ‪۱۴ميليون هكتار جنگل ازجمله ‪۲ميليون هكتار جنگل متراكم و نيز وجود ‪۱۲۰ميليون واحد دامي را از ديگر ظرفيتهاي بخش كشاورزي ايران برشمرد و اظهار داشت: در بخش صنايع غذايي نيز ظرفيتهاي مناسبي در كشور وجود دارد كه از آن جمله مي‌توان به كارخانه‌هاي متعدد توليد شير و ساير مواد لبني با ظرفيت سالانه ‪۷/۵ميليون تن اشاره كرد.

مهندس اسكندري با اشاره به ايجاد واحدهاي صنعتي كشتارگاهي و بسته بندي گوشت قرمز و گوشت مرغ در كشور، گفت: بخش كشاورزي ايران سالانه ‪۴/۵ميليون تن كود مصرف مي‌كند كه ‪۵۰درصد آن شامل كودهاي ازته به صورت كامل در كشور توليد مي‌شود.

به گفته وي، ايران سالانه ‪۳۰هزار دستگاه تراكتور و حدود يكهزار و ‪۲۰۰ دستگاه كمباين توليد مي‌كند كه بخشي از اين توليدات صادر و برخي از دنباله بندها نيز براساس سليقه كشاورزان، وارد مي‌شود.

وزير جهاد كشاورزي با بيان آنكه اين وزارتخانه افزون بر فعاليتهاي زيربخش شيلات، جنگل، دام، زراعت و باغباني، امور تحقيقاتي و پژوهشي بخش كشاورزي را نيز زير پوشش دارد، افزود: موسسه‌هاي پژوهشي مختلفي با برخورداري از پنج هزار نفر محقق در كشور فعال هستند.

وي گفت: پرورش ميگو ازجمله فعاليتهاي جديد ايران در زيربخش شيلات محسوب مي‌شود كه با توجه به تجارب اكوادور در اين خصوص، زمينه مناسبي براي همكاري ‪۲كشور در پرورش ميگو وجود دارد.

وي مصرف سالانه موز در ايران را ‪۶۰۰هزار تن اعلام و تصريح كرد: تقريبا ‪۱۰۰درصد موز مصرفي ايران وارداتي است و با برنامه ريزي مناسب، مي‌توان واردات اين محصول را از اكوادور با سازماندهي بهتر انجام داد.

مهندس اسكندري همچنين از كاكائو و برنج به عنوان ساير محصولاتي كه مي‌توان نياز وارداتي ايران را از طريق اكوادور تامين كرد، نام برد.

به گفته وي، در نقطه مقابل اكوادور نيز مي‌تواند از ظرفيتهاي موجود در ايران بويژه در توليد ماشين آلات كشاورزي و كودهاي شيميايي براي تامين نيازهاي خود استفاده كند ضمن آنكه زمينه مناسبي جهت همكاري مشترك در زمينه طيور و دامپروري براي تقويت توليدات ‪۲كشور از طريق انجام فعاليتهاي علمي وجود دارد.

وزير كشاورزي اكوادور نيز در اين ديدار با بيان آنكه بخش كشاورزي اين كشور از ‪۱۰سال پيش روش متفاوتي را در پيش گرفته است، گفت: پيش از مدت يادشده، اكوادور براي تامين نيازهاي غذايي خود به واردات اين محصولات تمايل داشت كه اين موضوع، استقلال اين كشور را با خطر مواجه مي‌كرد.

والتر پويدا ريكائورته افزود: دولت اكوادور هم اكنون سياست مناسبي را براي منظم كردن برنامه‌ها در بخش كشاورزي در پيش گرفته و فعاليتهايي نظير توليد انواع مختلف بذر، توسعه روشهاي آبياري، تحقيقات و تجاري كردن محصولات كشاورزي در اين كشور آغاز شده است.

وي توسعه فعاليتهاي زيربنايي ازجمله احداث فرودگاه و جاده براي جلوگيري از مهاجرت كشاورزان، جنگلكاري و ذخيره محصولات كشاورزي را از ديگر محورهاي كاري دولت اكوادور در بخش كشاورزي برشمرد و اظهار داشت: در زمينه آبزي پروري نيز اقدامهاي وسيعي در اين كشور صورت گرفته است.

به گفته وي، دولت اكوادور براي حمايت از توليدكنندگان اخذ ماليات بر درآمد و توليد در بخش كشاورزي و صنعت را به مدت ‪۲سال حذف كرده است.

وزير كشاورزي اكوادور برخورداري از زمينهاي فراوان كشاورزي، وسعت ‪۲۰۰ هزار هكتاري كشت موز، صادرات ماهانه ‪۲۰ميليون جعبه ‪۱۸كيلوگرمي موز، وسعت ‪۴۰۰هزار هكتاري كشت كاكائو، ‪۲۴۵هزار هكتاري كشت برنج و ‪۲۱۰هزار هكتاري كشت قهوه را ازجمله ظرفيتهاي موجود در بخش كشاورزي اين كشور برشمرد و گفت: اكوادور اميدوار است با رفع بحراني كه از ‪۱۰سال پيش گريبانگير پرورش ميگو در اين كشور بود، در سال جاري ميلادي به يكي از كشورهاي عمده صادركننده اين محصول تبديل شود.

وي با بيان آنكه ‪۱۰۰درصد ماشين آلات كشاورزي اكوادور و نيز كودهاي شيميايي مورد نياز بخش كشاورزي اين كشور وارداتي است، ابراز اميدواري كرد : با همكاري ايران، نيازهاي اكوادور در اين خصوص بويژه تامين سالانه ‪۲۰۰ هزار تن كود اوره برطرف شود.

به گفته وي، روساي جمهوري ايران و اكوادور در بسياري از مواضع هم نظر هستند و اين فرصت مناسبي را براي توسعه همكاريهاي ‪۲كشور در بخش كشاورزي فراهم مي‌كند.

وي با اعلام آمادگي اكوادور براي تامين نيازهاي ايران در بخش كشاورزي ازجمله برنج، ابراز اميدواري كرد: با همكاري ‪۲كشور، امكان كشت و برداشت محصولات در تمام طول سال در هر يك از ‪۲كشور فراهم شود.

وزير كشاورزي اكوادور و هيات همراه قرار است در طول مدت اقامت خود در ايران، از ظرفيت هاي بخش كشاورزي ازجمله موسسه تحقيقات و توليد واكسن و سرم‌سازي رازي بازديد كنند.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir

Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر26 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
جلسه کميته روستايي عشايري.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal