تسطيح ليزري اراضي كشاورزي موجب افزايش چشمگير بهره وري آب شد
1391/12/23

    به گزارش روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي، مهندس رضا سيار رئيس سازمان جهادكشاورزي استان قم در همايش ملي كشاورزي، توليد ملي با محوريت آمايش سرزمين كه در اين استان برگزار شد گفت: وضعيت كنوني بخش كشاورزي نتيجه سياست‌هاي گذشته است لذا افرادي كه در گذشته در بخش كشاورزي مسئوليت‌هايي داشته‌اند. اگر اشتباهي در تصميم‌گيري‌ها مي‌بينند، بايد توبه كنند.

وي افزود: با تمام زحماتي كه در زمان وزارت آقاي كلانتري در راستاي آبياري تحت فشار انجام شد حدود 5 هزار و 500 هكتار از اراضي كشاورزي در استان قم به آبياري تحت فشار مجهز شد كه با قطع حق آبها در رودهاي قره چاي و قمررود و در پي شور شدن آبهاي زيرزميني اين ميزان به كمتر از 400 هكتار رسيد.

وي گفت: با ناكارآمد شدن آبياري تحت فشار در استان به اين نتيجه رسيديم تا يك سري اقدامات بومي داشته باشيم و در همين راستا تسطيح اراضي ليزري و تسطيح دقيق را تجربه كرديم كه موجب شد كارايي آب به نحو چشمگيري افزايش يابد. رئيس سازمان جهادكشاورزي استان قم تصريح كرد: توصيه به تغيير الگوي كشت و احداث باغات نيز در دستور كار قرار گرفت تا با توسعه كشت گونه‌هاي خاصي از درختان كه به اقليم قم سازگار هستند بتوانيم به سمت توليد اقتصادي حركت كرده و ارزش اقتصادي آب را حفظ كنيم.

مهندس رضا سيار گفت: تغيير الگوي كشت، تسطيح اراضي، انتقال آب با لوله به عنوان يك روش ميانكار و جلوگيري از هدر رفت آب و احداث استخرهاي دو منظوره از روشهاي ديگري است كه در استان قم مورد استفاده قرارمي‌گيرد. وي افزود: با استفاده از روشهاي فوق و انجام كارهاي مهندسي در مزرعه توانستيم ميزان توليد در استان را حفظ كنيم كه بسيار سخت بود، با اين همه روند صعودي شوري آب و خاك واقعاً كشاورزان استان را كلافه كرده است.

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal