صندوق حمایت از محصول چای تشکیل می شود
1392/11/26

وزير جهاد كشاورزي گفت: خسارت باغداران شمالي بر اثر بارش برف سنگين، پس از تكميل ارزيابي ها و بررسي ها ، از سوي دولت پرداخت مي شود.

به گزارش خبرنگار ايرنا، ˈمحمود حجتيˈ روز پنجشنبه در حاشيه بازديد از باغات مركبات بخش چابكسر شهرستان رودسر در گفت وگو با خبرنگاران اظهار كرد:  بررسي هاي لازم براي تعيين خسارات وارده با باغات گيلان ادامه دارد و پس از تطبيق و تكميل، اقدامات لازم به عمل مي آيد.

وزير جهاد كشاورزي با اشاره به تصويب خسارت نهايي در دولت خاطرنشان كرد: پس از اين مهم، اعتبار هر استان، در اختيار ستاد مديريت بحران استانداري ها قرار مي گيرد.

حجتي ابراز اميدواري كرد با همت مسوولان و توليدكنندگان، آينده بهتر از گذشته ساخته شود و مناطق خسارت ديده ترميم يابد.

وي تصريح كرد: بايد به گونه اي كشاورزي و روش هاي آن را احياء كنيم تا در مقابل اينگونه حوادث، آسيب پذيري كاهش يابد و اين امر، در سايه بهره گيري از امكانات و با رعايت مسائل فني محقق مي شود.

وزير جهاد كشاورزي در بخش ديگري از سخنانش در مورد وضعيت برگ سبز چاي در سال زراعي 93 گفت: در سال زراعي آينده، براي پرداخت هزينه برگ سبز چاي با حمايت معاونت نظارت راهبردي و برنامه ريزي رييس جمهوري و پشتيباني هاي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، رديف بودجه مستقلي در بودجه كشور پيش بيني و از سوي دولت پيشنهاد شد.

وي ادامه داد: آنچه دولت پيشنهاد كرده بود، يك هزار ميليارد ريال بود كه مجلس علاوه بر اين مبلغ، 600 ميليارد ريال ديگر نيز تصويب و در مجموع يك هزار و 600 ميليارد ريال در اين رديف بودجه مورد تصويب قرار گرفت.

حجتي اضافه كرد: البته همه اين مبلغ، مربوط به خريد تضميني برگ سبز چاي نيست بلكه بايد با كمك چايكاران، 600 ميليارد ريال از اين اعتبار براي بهزراعي باغات چاي هزينه شود.

به گفته وزير جهاد كشاورزي؛ با بهزراعي باغات چاي، اراضي چايكاري از وضعيت كنوني خارج مي شود و كيفيت برگ سبز چاي توليد شده نيز بهبود مي يابد.

وي در مورد خريد تضميني قيمت برگ سبز چاي در سال آينده افزود: وزارت جهاد كشاورزي، پيشنهاد اين مبلغ را به دستگاه هاي مربوطه در دولت داده و هم اكنون در حال بررسي اين مهم هستند كه پس از تصويب در دولت، به اطلاع مي رسد.

حجتي همچنين به تشكيل صندوق حمايت از محصول چاي اشاره و اضافه كرد: با كمك اتحاديه و توليد كنندگان چاي، اين امر محقق مي شود اما صندوق حمايت از محصول چاي، بايد به صورت خصوصي ايجاد گردد.

وي با اشاره به كمك دولت براي تشكيل اين صندوق گفت: دولت در راستاي حمايت از كشاورزان، 49 درصد سرمايه اوليه را پرداخت مي كند و بايد 51 درصد سرمايه باقيمانده ، از سوي اتحاديه پرداخت شود.

محمود حجتي وزير جهاد كشاورزي روز پنجشنبه در سفر به گيلان، از باغات و انبار مركبات روستاي ميانده چابكسر از توابع شهرستان رودسر بازديد كرد.

وي همچنين از مجتمع اقتصادي كميته امداد امام خميني (ره) در چابكسر و شركت كشت و صنعت وابسته به اين نهاد حمايتي كه مركز توليد ، پرورش و توزيع گل و گياه است، بازديد كرد.

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal