خرید تضمینی گندم از مرز 500 هزار تن گذشت
1393/02/15

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور گفت: از ابتدای فصل برداشت گندم تاکنون خرید تضمینی این محصول از مرز 500 هزار تن گذشت که نسبت به مدت مشابه سال قبل 15 درصد افزایش نشان می دهد.

به گزارش ایرنا، حسین صفایی در حاشیه نهمین کنفرانس دو سالانه اقتصاد کشاورزی ایران که در هتل المپیک تهران برگزار شد، افزود: در حال حاضر نمی توانیم خرید تضمینی گندم را به شکل مقطعی با سال گذشته مقایسه کنیم، چرا که در سال جاری با افزایش برداشت در واحد سطح مواجه هستیم.

وی با بیان این که، خوشبختانه پول گندمکاران به موقع پرداخت شده تا دچار مشکل نشوند، اضافه کرد: پیش بینی میزان تولید و خرید گندم در شهریور ماه سال جاری به طور رسمی اعلام می شود.

صفایی با بیان اینکه اعتبار مورد نیاز خرید تضمینی گندم به تدریج در حال تامین است، گفت: سال گذشته قیمت گذاری در دو مرحله انجام شد که همین امر باعث شد در مرحله دوم مابه التفاوت نرخ گندم کمی دیرتر به دست گندمکاران برسد، اما امسال به دلیل اعلام به موقع نرخ خرید تضمینی با مشکلی مواجه نیستیم.

وی با بیان این که، با افزایش میزان خرید گندم مبلغ ناشی از خرید با یک روز تاخیر به حساب گندمکاران واریز می شود تصریح کرد: محصول گندم به صورت مشترک توسط سازمان تعاون روستایی و شرکت بازرگانی دولتی ایران خریداری می شود.

وی درباره سامانه تنظیم بازار محصولات کشاورزی نیز افزود: هم اکنون سامانه تنظیم بازار محصولات کشاورزی ساماندهی شده است و عملیات ساماندهی این سامانه در حال حاضر از استان های گرمسیری شروع شده است.

وی با بیان این که، این سامانه برای سایر استان های کشور نیز در حال تکمیل است اضافه کرد: بر اساس این سامانه تشکل های کشاورزی، کودهای شیمیایی که مشمول یارانه نیستند و دیگر نهاده های تولید همچون جو و ذرت را تحویل کشاورزان می دهند.

تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal