برنامه‌ وزارت جهاد کشاورزی برای حمایت از تعاونی‌ها در شکل‌دهی زنجیره تولید
1393/04/22

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران بعد از ظهر دیروز از کارخانه خوراک طیور تعاونی مرغداران مرکز و کارخانه بسته بندی تخم مرغ های تولیدی این تعاونی بازدید کرد و در جریان فعالیت های آن ها و همچنین کارخانه جدید و روند احداث کارخانه جدید این تعاونی در شهرک صنعتی نظر آباد قرار گرفت.

به گزارش ایانا، حسین صفایی، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران عصر دیروز در بازدید از کارخانه خوراک دام و طیور شرکت تعاونی مرغداران مرکز در جمع خبرنگاران گفت: تعاونی‌های تخصصی فعالیت‌های پسین و پیشین تولید خود را مدیریت می‌کنند و تأمین نهاده‌های مورد نیاز خوراک دام و طیور از وظایف تعاونی‌های فعال است.

وی افزود: در صنعت مرغداری اعم از تولید مرغ تخم‌گذار یا گوشتی 70 درصد از کل هزینه تولید را هزینه‌ نهاده‌های آن تشکیل می‌دهد، بنابراین برای فعالان این صنعت بسیار مهم است که یک تعاونی فعال این نهاده‌ها را برای آنها تأمین کند.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، اظهار داشت: همچنین در زمینه بازاریابی و بازارسانی فعالیت تعاونی‌ها حائز اهمیت است، زیرا تمامی واحدهای تولید‌کننده شرایط بازاریابی و بازاررسانی محصول تولیدی‌شان را ندارند.

فلسفه ذاتی دولت، حمایت از بخش خصوصی

صفایی با اشاره به برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی برای حمایت از تعاونی‌ها گفت: برنامه وزارت جهاد کشاورزی شکل‌دهی زنجیره تولید است و ما باید شرایطی را تأمین کنیم که هر تعاونی بتواند صنایع پسین و پیشین فعالیتش را در اختیار داشته باشد.

وی در جریان بازدید از کارخانه خوراک دام و طیور شرکت تعاونی کشاورزی مرغداران مرکز گفت: فلسفه ذاتی و وجودی دولت، حمایت از بخش خصوصی است و در شرایط حاضر هم برای حمایت از تولید کننده مواد غذایی با توجه به اینکه این بخش تأمین کننده امنیت غذایی کشور است، دولت حمایت‌های خاصی در نظر دارد.

گلایه از فراهم نشدن شرایط صادرات پایدار مرغ و تخم مرغ

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه از آنجا که پایین نگه داشتن قیمت‌ به بهانه تنظیم بازار و عدم اجازه صادرات تخم مرغ به تولید‌کنندگان این بخش ضرر می‌رساند، لذا برای این موضوع چه توضیحی دارید، گفت: مشکل ما در بازار مرغ و تخم مرغ این است که نتوانسته‌ایم شرایط صادرات پایداری را برای این محصولات فراهم کنیم، تا بر اساس آن تولید‌کننده در برنامه ریزی های اقتصادی و سرمایه گذاری ها تکلیف خود را بداند.

صفایی تصریح کرد: مجموعه سیاست‌هایی که از امسال در اقتصاد مقاومتی دنبال می‌کنیم، پایدار کردن مقررات مربوط به صادرات و واردات است و این سیاست‌ها در جهت رسیدن به اعتمادسازی در بیرون مرزهاست.

وی افزود: سعی داریم بخشی از بازارهای خارجی را برای تولید‌کنندگان داخل کشور تصاحب و تثبیت کنیم و به همین دلیل مدیریت بازار را به صورت نسبتا جامع از مرحله مدیریت و کنترل تولید صادرات و واردات به اتحادیه خود این صنف یعنی اتحادیه مرکزی مرغ تخم‌گذار داده شده است.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، گفت: واگذاری مدیریت بازار به اتحادیه مرکزی مرغ تخم‌گذار باعث می‌شود تا در چارچوب سیاست‌های وزارتخانه مجموعه بازار، صنعت تخم مرغ را مدیریت کند و با این قدم ما شرایطی را تجربه می‌کنیم که قابل تسری به سایر بخش‌های تولیدی کشاورزی، به خصوص محصولات پروتئینی است.

توصیه نوسازی صنایع موجود به جای سرمایه گذاری های جدید

صفایی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه برای ورود سرمایه‌گذاران جدید به بخش خصوصی صنعت دام و طیور چه برنامه و حمایت‌هایی دارید، گفت: برای این صنعت ظرفیت‌ سازی‌های زیادی شده و بخش خصوصی باید بیشتر روی واحدهای فعال و نیمه فعال سرمایه‌گذاری کند.

 وی افزود: در حال حاضر سرمایه‌گذاری جدید در صنعت طیور کشور اعم از «گوشتی یا تخم‌گذار» توجیه ندارد، بلکه باید صنعت موجود نوسازی شود.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در پاسخ به این پرسش که برخی از صنعت‌گران بزرگ دام و طیور به علت نداشتن اعتبار لازم از این صنعت خارج شده‌اند، گفت: کار تولید در یک فضای رقابتی است و در شرایط رقابتی کسانی که می‌توانند با فناوری پیشرفته‌تر کار و تولید کنند موفق‌ترند و در بازار رقابت می‌مانند، اما صنعتگرانی که نتوانند جایگاه خود را در بازار رقابت پیدا کنند، از این صنعت حذف می‌شوند و این بازی همیشه در هر صنعتی وجود داشته است.

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal