اثربخشي اقدامات آموزشي و ترويجي در كاهش سوزاندن مزارع پس از برداشت
1390/06/05

به دنبال انتشار مطلبي در خبرگزاري فارس مورخ 12/4/90 با عنوان "آتش زدن مزارع منسوخ و خسارت بار اما پابر جا در كشاورزي ايران"روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي به اين شبهات پاسخ داده است.متن جوابيه به اين شرح است:

بسياري از كشاورزان در گذشته به علت كاهش خسارت آفات و بيماريها در كشت‌هاي بعدي و همچنين تسريع در آماده‌سازي زمين براي كشت دوم اقدام به سوزاندن بقاياي گياهي مزارع مي‌نمودند. ولي طي دو دهه گذشته با انجام فعاليت‌هاي آموزشي و ترويجي و توجيه كشاورزان نسبت به خسارت‌هاي ناشي از اين اقدام، به ويژه كاهش حاصلخيزي خاك و از بين رفتن جمعيت حشرات و ريز موجودات زنده مفيد خاك، سطح سوزاندن مزارع پس از برداشت كاهش چشمگيري يافته و تنها به سطوح بسيار محدود در برخي از مزارع و مناطق منحصر گرديده است. در حال حاضر نيز با بهره‌گيري از مواد تجزيه‌كننده، دستگاههاي خردكننده بقاياي گياهي و همچنين جمع‌آوري و استفاده از بقاياي گياهي به عنوان بستر تهيه كمپوست و ورمي كمپوست و توليد كودهاي آلي توام با اقدامات آموزشي و ترويجي سبب كنترل سطوح محدود باقيمانده گرديده است.

در مطلب مذكور براساس اظهارنظر دو نفر از كشاورزان مصاحبه شونده؛ آنها به خوبي از مضرات سوزاندن بقاياي گياهي آگاهي داشته و تنها به علت كاهش هزينه آماده سازي زمين و ترجيح سود كوتاه مدت بر اثرات درازمدت دست به اين اقدام زده‌اند. اطلاع و آگاهي افراد مذكور از مضرات اين روش بيانگر انجام اقدامات موفق برنامه‌هاي آموزشي و ترويجي مي‌باشد. همچنين در موردخسارت گل جاليز كه در بخش ديگر از مطالب بدان اشاره شده است، جمع‌آوري مكانيكي و امحاي گل جاليز در مزرعه آلوده و همچنين كشت گياهان غيرجاليزي براي دوره دو تا سه ساله در مزارع آلوده توصيه شده است كه يكي از برنامه‌هاي ترويجي با اولويت اين سازمان مي‌باشد.

شايان ذكر است در حال حاضر بستر قانوني براي جلوگيري از سوزاندن بقاياي گياهي وجود ندارد و لذا تنها اقدامات آموزشي و ترويجي موثر خواهدبود كه با توجه به موارد فوق با اثربخشي كافي همراه است.

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal