تجهيز و نوسازي بيش از ‪۲۱۵هزار هكتار زمين كشاورزي در كشور
1387/08/06

در سه سال نخست فعاليت دولت نهم، ‪۲۱۵هزار و ‪۳۵۰هكتار زمين كشاورزي زير پوشش عمليات تجهيز و نوسازي قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار ايرنا، اجراي طرح تجهيز و نوسازي اراضي يكي از گامهاي مهم در جهت ارتقا و بهبود نظام بهره برداري از آب و زمين در عرصه كشاورزي محسوب مي شود.

اجراي اين طرح همچنين سبب بهبود شرايط فيزيكي و ساختاري اراضي كشاورزي براي مصرف بهينه آب و تسهيل در كاربرد ماشين آلات كشاورزي در اين گونه اراضي مي‌شود.

در سال گذشته در مجموع ‪۷۶هزار و ‪۹۳هكتار از زمينهاي كشاورزي زير پوشش طرح تجهيز و نوسازي اراضي قرار گرفت و با اجراي اين طرح به ميزان ‪۱۲۱ميليون مترمكعب در مصرف آب صرفه جويي شد.

افزايش سطح زيركشت محصولات كشاورزي به ميزان ‪۱۲هزار و ‪۱۹۹هكتار، افزايش توليد محصولات كشاورزي به ميزان ‪۱۲۱هزار تن و تثبيت شغل‌هاي موجود و ايجاد فرصتهاي شغلي جديد از ديگر دستاوردهاي اجراي اين طرح در سال گذشته محسوب مي‌شود.

افزايش بهره وري مصرف آب، افزايش و بهبود بازده آبياري، جلوگيري از بروز پديده ماندابي و شور شدن اراضي و تخريب خاك، ساماندهي، احيا و بهسازي شبكه‌هاي آبياري و زهكشي و امكان پذير شدن دسترسي آسان و مطمئن كشاورزان به آب از جمله اهداف اجراي طرح تجهيز و نوسازي اراضي كشاورزي است.

اجراي اين طرح همچنين به توزيع و تقسيم عادلانه آب بين بهره برداران كمك كرده و سبب توسعه بسترهاي مورد نياز براي افزايش ضريب مكانيزاسيون و در نهايت افزايش توليد محصولات كشاورزي مي‌شود.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
مديريت+جهادي.pptx
صدرpdf.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal