توليد ماهيان سردآبي و گرمابي 25 درصد نسبت به سال گذشته افزايش مي يابد
1386/10/10

مديركل دفتر توسعه منابع آبزيان سازمان شيلات اعلام كرد: صدور مجوزهاي پرورش ماهيان سردآبي و گرمابي 20 درصد نسبت به سال گذشته افزايش يافته كه پيش‌بيني مي‌شود توليد ماهيان سردآبي و گرمابي بيش از 25 درصد نسبت به سال گذشته افزايش يابد.

محمد تاجيك در گفت‌وگو با (ايسنا)، اظهار كرد: با توجه به اينكه هر ساله ذخاير دريا رو به كاهش است و مشكلات صيد و صيادي تامين آبزيان در دريا مقرون به صرفه نيست بايد سهم مورد نياز جامعه از طريق آبزي‌پروري جبران شود.

وي با اشاره به وجود بيش از يك ميليون هكتار منابع ‌آبي در كشور، تصريح كرد: تاكنون از اين ظرفيت استفاده بهينه نشده كه سازمان شيلات برنامه‌ريزي‌هايي براي استفاده از ظرفيت‌ها و استعدادهاي موجود در كشور در نظر گرفته است كه به عنوان راهبرد اساسي از توان‌هاي بالقوه موجود استفاده و همكاري‌هاي لازم با سازمان محيط زيست و وزارت نيرو داشته باشد.

تاجيك با اشاره به برگزاري كميسيون تخصصي ماهيان سردآبي،‌ گرمابي و زيستي در هفته گذشته گفت: كميسيون تخصصي ماهيان زينتي براي اولين بار در كشور برگزار شد و كميته تخصصي آن نيز به منظور بررسي مسائل فني و كارشناسي و توسعه آن در كشور تشكيل خواهد شد.

مديركل دفتر توسعه منابع آبزيان با اشاره به توليد 354 ميليون قطعه ماهي زينتي در سال گذشته، تصريح كرد: توليد ماهيان زينتي امسال به بيش از 55 ميليون قطعه خواهد رسيد كه اين افزايش توليد ناشي از صدور موافقت‌هاي اصولي است و با توجه به اينكه ظرفيت بسيار وسيعي جهت سرمايه‌گذاري اين گونه از ماهيان به لحاظ پل ارتباطي نزديك با كشورهاي اروپايي براي صادرات وجود دارد كه برنامه‌ريزي‌هاي براي ساماندهي توليد واردات و صادرات اين گونه از ماهيان شده است.

وي از احداث شهرك‌هاي توليد ماهيان زينتي در استان‌هاي متعدد و متقاضي خبر داد و افزود: اين شهرك‌ها به منظور ساماندهي توليد ماهيان زينتي و ايجاد جاذبه‌هاي توريستي در استان‌هاي داخلي با همكاري ارگان‌هاي مربوطه ايجاد خواهند شد. در حال حاضر بيش از 10 استان از جمله استان خراسان و همدان متقاضي ايجاد اين شهرك‌ها هستند.

تاجيك با اشاره به واردات 200 گونه ماهي زينتي آب شيرين، يادآور شد: 85 گونه از اين ماهيان در داخل كشور تكثير مي‌شوند كه به منظور حمايت از توليدات داخلي براي واردات بچه ماهيان اين 85 گونه تعرفه بالا در نظر گرفته شده است. همچنين به منظور تامين مولدين ماهيان زينتي آب شهر از جنوب كشور براي واردات مولدين اين گونه نيز تعرفه سنگين وضع شده است.

مديركل دفتر توسعه منابع آبزيان در پايان خاطرنشان كرد: ارائه مجوزهاي پرورش ماهيان، توليدات، تسهيلات و اعتبارات براي پرورش و توسعه منابع آبزي نسبت به مدت مشابه به سال گذشته رشد چشمگيري داشته است.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal