همزمان با سفر رييس جمهوري؛ مرحله جديد اجراي طرح ملي احياي 550 هزار هكتار از دشت‌هاي استان هاي خوزستان و ايلام آغاز شد
1392/10/25

 به گزارش روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي اجراي مرحله جديد طرح ملي احياي 550 هزار هكتار از دشت‌هاي استانهاي خوزستان و ايلام كه اجراي آن در سفر مقام معظم رهبري به استان خوزستان به تصويب رسيده بود تا پايان سالجاري 80 هزار هكتار از اراضي اين طرح به شكل اراضي مدرن كشاورزي به بهره‌برداري رسيده و به كشاورزان و بهره‌برداران واگذاري مي‌شود.

برپايه اين گزارش 62 هزار هكتار از اين اراضي تاكنون تكميل و به مرحله بهره‌برداري و 18 هزار هكتار ديگر در ايام ا... دهه مبارك فجر تحويل كشاورزان خواهدشد. ضمن اينكه در حال حاضر 170 هزار هكتار از اراضي دشت‌هاي استانهاي مذكور زير قرارداد اجراي طرح قرار گرفته‌اند.

گفتني است با اجراي اين طرح عملكرد در هكتار اين اراضي از متوسط برداشت 1 تن در هكتار به 4 تا 5 تن و دوره كشت از 1 بار در سال به 3 بار افزايش خواهد يافت.

اين گزارش مي افزايد در سال 1388 اين پروژه عظيم ملي در راستاي تسريع در روند اجراي كار و با توجه به امكانات و توانايي‌هاي موجود به موسسه‌ جهاد نصر واگذار و مقرر شد 500 هزار هكتار از اراضي دشت‌هاي استان خوزستان و 50 هزار هكتار از اراضي دشت‌هاي ايلام و پاياب سدهاي موجود در 5 حوزه دز، كارون، كرخه، مارون، زهره و خيرآباد ذيل شبكه‌هاي اصلي احداث شده يا براي اجراي آن اقدام شود.

همچنين با تكميل اين پروژه 300 هزار شغل پايدار شامل 147 هزار شغل مستقيم و 153 هزار شغل غيرمستقيم ايجاد و سالانه 5/9 ميليون تن به توليد محصولات كشاورزي افزوده خواهد شد و براي بهره‌برداران آن سالانه 21 هزار ميليارد ريال درآمد كسب خواهد شد.

 

 

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal