1 ميليون و ‪۳۰۴هزار تن ظرفيت جديد فرآوري محصولات كشاورزي امسال ايجاد شد
1387/10/15

در هشت ماهه نخست امسال، يك ميليون و ‪۳۰۴هزار تن ظرفيت جديد براي فرآوري محصولات كشاورزي در كشور ايجاد شد.

به گزارش ايرنا، در اين دوره ‪۵۳۱مجوز تاسيس واحدهاي بهره برداري صنايع تبديلي و تكميلي كشاورزي در كشور صادر شد كه از اين ميزان ‪۱۴۸واحد به ظرفيت يادشده به بهره برداري رسيده است.

تعداد مجوزهاي صادره براي صنايع تبديلي و تكميلي كشور از ابتدا تاكنون به ‪۱۴هزار و ‪۷۴۴مجوز و تعداد واحدهاي بهره برداري شده نيز به سه هزار و ‪۵۶۵واحد رسيده است.

با بهره برداري از اين واحدها، تاكنون براي فرآوري ‪۱۴ميليون و ‪۸۰۲ هزار تن محصولات خام كشاورزي، ظرفيت جذب ايجاد شده است.

نگاهي گذرا به مراكز توليد محصولات كشاورزي در سراسر كشور نشان مي‌دهد كه كمبود صنايع تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي در قطب توليد و مشكلات موجود در زمينه حمل و نقل و تنظيم بازار موجب شده است تا بخش توليد و مصرف با زيان مواجه شوند.

از يك سو توليدكنندگان محصولات كشاورزي به دليل فقدان نظام عرضه و بازاريابي مناسب پس از نوسان قيمت‌ها ناچار به عرضه توليدات خود به كمترين قيمت يا حتي عدم برداشت محصول شده و از سوي ديگر، مصرف‌كنندگان به دليل كاهش عرضه برخي محصولات و افزايش قيمت ها، با زيان مواجه مي‌شوند.

هم اكنون حدود ‪۱۰۰ميليون تن محصولات كشاورزي شامل ‪۷۳ميليون تن محصولات زراعي، ‪۱۶/۵ميليون تن محصولات باغي، ‪۱۰/۶ميليون تن محصولات دامي و ‪۶۳۰ هزار تن محصولات شيلاتي در كشور توليد مي‌شود كه اين ميزان ‪۸۵درصد نياز غذايي كشور و ‪۹۰درصد مواد اوليه مورد نياز صنايع تبديلي كشور را تامين مي كند.

ايران هم اكنون در توليد پسته، زعفران، خرما، انار، زردآلو و زرشك داراي رتبه نخست جهان، در توليد هندوانه، خيار، فندق، ليمو، بادام، گردو و كشمش داراي رتبه سوم و در توليد برگ سبز چاي، نارنگي، خربزه، گرمك رتبه پنجم و در توليد انگور و سيب رتبه ششم جهان را به خود اختصاص داده است و اين توانمندي ها، ضرورت توجه هرچه بيشتر به ايجاد صنايع تبديلي مرتبط با بخش كشاورزي را نشان مي‌دهد.

ايجاد صنايع تبديلي و تكميلي در رونق توليد و بازاريابي محصولات مختلف نقش اساسي ايفا مي‌كند و توجه به اين بخش، افزون بر نقش موثر در اشتغالزايي بيشتر و جلوگيري از مهاجرت توليدكنندگان به سوي شهرها، مي تواند زمينه ساز ايجاد ارزش افزوده بيشتر در بخش صنعت و كشاورزي شود .

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir

Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal