تصویب کلیات لایحه اختصاص 10هزار میلیاردریال برای اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری درهیات دولت
1386/07/24

 

معاون سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري كشور گفت: كليات لايحه اختصاص 1000 ميليارد تومان به كارهاي آبخيزداري و آبخوان‌داري در هيات وزيران تصويب شد.           

محمد‌رضا شجاعي در گفت و گو با خبرگزاي فارس، افزود: كليات لايحه اختصاص معادل ريالي يك ميليارد دلار از حساب ذخيره ارزي براي «كارهاي آبخيزداري و آبخوان‌داري به منظور كاهش اثرات خشكسالي و تعديل و مهار سيلاب» در هيات دولت تصويب شده و براي بحث پيرامون منابع جديد به كميسيون زيربنايي دولت ارجاع شد.

معاون آبخيزداري سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري كشور گفت: اين طرح با عنوان آبخيزداري و اثر آن بر تعديل خشكسالي و كاهش اثرات سيل در سفرهاي استاني دولت به ويژه در سفر به استان فارس با تاكيد بيشتر طرح شد و در اين راستا پيش‌نويس طرح توسط سازمان جنگل تهيه و تقديم وزارت جهاد كشاورزي شد، سپس توسط وزير تقديم هيات دولت شد.

شجاعي ادامه داد: اين لايحه پس از بررسي كارشناسي در كميسيون زيربنايي دولت و سپس كميسيون اقتصادي دولت به جهت بار مالي حدود يك سال بررسي شد و در يكشنبه گذشته در دولت مطرح و كليات و آن به تصويب رسيد.

معاون آبخيزداري سازمان جنگلها تصريح كرد: لايحه ياد شده به منظور يافتن منابع جديد مالي كه دولت مجبور نباشد، فقط از حساب ذخيره‌ ارزي برداشت كند، به كميسيون زيربنايي دولت ارجاع شده و پس از آن دوباره در دولت مطرح مي‌شود و در صورت نياز به منابع حساب ذخيره ارزي در قالب لايحه‌اي از سوي دولت تقديم مجلس مي‌شود.

وي گفت: كارشناسان در كميسيون زيربنايي دولت، جزئيات لايحه اختصاص 1000 ميليارد تومان به كارهاي آبخيزداري را بررسي كرده‌اند.

وي گفت: بعد از تصويب لايحه ياد شده در دولت، در مورد امكان استفاده منابع ديگر مانند بانك جهاني و بانك توسعه اسلامي در كميسيون زيربنايي مطرح مي‌شود، همچنين در جلسه وزارت جهاد كشاورزي و معاونت برنامه‌ريزي راهبردي رئيس جمهوري مباحث بررسي مي‌شود.

معاون سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري كشور در پاسخ به اين كه چه زماني پيش بيني مي‌كنيد لايحه به مجلس ارسال شود، گفت:‌ نمي‌توان دقيق پيش‌بيني كرد، ولي آنچه مربوط به دولت است، كارها در اسرع وقت انجام مي‌شود و تاكنون دو جلسه در كميسيون زيربنايي برگزار شده و شايد پس از آن به كميسيون اقتصادي ارسال شود، ولي تاكيد بر تصويب آن به عنوان يك دستاورد سفر استاني وجود دارد.

شجاعي تصريح كرد: اگر موضوع برداشت از حساب ذخيره ارزي باشد، بايد ماده 1 قانون برنامه چهارم توسعه اصلاح شود كه اين اصلاحيه نياز به مصوبه مجلس دارد، ولي اگر قرار باشد از محل انتشار اوراق مشاركت تامين شود، بايد همراه لايحه بودجه 1387 تقديم مجلس شود.

شجاعي گفت: اگر قرار باشد از حساب ذخيره ارزي برداشت شود، بايد ماده يك قانون برنامه چهارم اصلاح شود و در قالب «لايحه متمم بودجه 86» تقديم مجلس مي‌شود.

معاون سازمان جنگلها در مورد محدويت زماني براي اجراي طرح آبخيزداري و آبخوان داري گفت: در مصوبه دولت مطرح شده است كه اين طرح از تاريخ تصويب به مدت 3 سال اجرا شود و مقيد نشده كه حتما در برنامه چهارم توسعه اجرا شود.

شجاعي گفت: اين طرح فقط شامل عمليات آبخيزداري و آبخوان‌داري در حوزه‌هاي آبخيز‌ به ويژه در خارج از حوزه آبريز سدها است.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal