2/6ميليارد مترمكعب برداشت اضافه از سفره‌هاي آب زيرزميني صورت مي‌گيرد
1385/08/10

كردكوي ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۵/۰۸/۱۰

 

داخلي. اقتصادي. كشاورزي.

 

معاون وزير جهاد كشاورزي اعلام كرد: مقدار برداشت سالانه آب از سفره‌هاي زيرزميني، ‪۶/۲ميليارد مترمكعب بيش از ميزان آبهاي تزريقي به اين سفره‌ها است.

"محبت‌علي نادري‌شهاب" روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا گفت :

اين بيلان منفي آب، يك عامل ايجاد ناپايداري در توليد و امنيت غذايي محسوب شده و صرفه‌جويي بايد بطور جدي دنبال شود.

وي علاوه بر صرفه‌جويي در آب به عنوان اساسي‌ترين محور در توليدات كشاورزي، به راهكارهاي افزايش بهره‌وري آب از جمله استفاده از شيوه‌هاي نوين آبياري و پوشش انهار اشاره كرد.

وي گفت: يكي از سياستهاي وزارت جهاد كشاورزي در اين زمينه گريز از محصولات بهاره و تابستانه به محصولات زمستانه است.

وي به طور مثال به كشت دانه روغني كلزا اشاره كرد و گفت: اگر كلزا به عنوان محصول پاييزه در مناطق سردسير كشت شود، با مقدار مناسب توليد، به چهار الي پنج هزار مترمكعب آب مصرفي نياز دارد در حالي كه براي توليد همين مقدار دانه، در فصول گرم به حدود ‪۱۰الي ‪۱۲هزار مترمكعب آب نياز است.

وي افزود: براي جايگزيني كشت تابستانه، تاريخ كشت را در برخي از استانهاي سردسير غرب، به اواخر اسفند و اوايل بهار انتقال داده‌ايم تا از بارندگي بهاره استفاده كنند.

وي اضافه كرد: به طور مثال، محصول سيب زميني در اين مناطق در خرداد كشت و در مهر ماه برداشت مي‌شد اما با تغيير در زمان كشت آن به اسفند و اوايل فروردين، مصرف آب از ‪۱۲الي ‪۱۳هزار مترمكعب به چهار الي پنج هزار متر مكعب كاهش يافت بدون آن كه ميزان توليد كم شود.

به‌گفته وي، اين امر در مناطق گرمسير نظير دشت خوزستان، بسيار تاثيرگذار است.

وي سياست ديگر در اين زمينه را حمايت از محصولات ديم در مناطقي كه مناسب كشت ديم است عنوان كرد و همچنين استفاده از گونه‌ها و ارقام مناسب را موثر دانست.

معاون وزير جهاد كشاورزي در امر زراعت همچنين گفت: براي برآورد نياز كشور به نهاده‌هاي كشاورزي از جمله كود، يك گروه ‪۹۱نفري متشكل از كارشناسان و مسوولان اجرايي استانهاي سراسر كشور در وزارتخانه تشكيل و پس از ‪۴۵روز كاري، بررسي‌ها انجام و در قالب هشت كتاب منتشر شد.

نادري‌شهاب، برآورد نياز كشور به كود را در سال پنج ميليون و ‪۱۱۳هزار تن و ميزان فعلي كود توزيعي را چهار ميليون و ‪۴۰۰هزار تن ذكر كرد.

وي گفت: براي توزيع يارانه‌هاي كشاورزي با اتكابه اين بررسيهاسهميه‌بندي براي استانها براساس چهار فصل از سال انجام شده است.

وي افزود: براين اساس، استانهاي كشور به سه منطقه سردسير، معتدل و گرمسير تقسيم‌بندي شده و ابتدا كود مورد نياز استانهاي سردسير براي كشت پاييزه نظير گندم، جو و كلزا ارسال شد.

به گفته وي امسال هيچيك از مناطق كشور، دچار تنش براي تامين كود كشاورزي نشده است.
تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal