سیاست وزارت جهادکشاورزی؛اجرای برنامه‌های مدیریت تلفیقی آفات با تاکید بر مبارزه غیرشیمیایی
1392/02/31

به دنبال انتشار مطلبي مورخ9 /2 /92 از سوي روزنامه همشهري با عنوان "ميوه هايي با طعم سرطان" روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي به اين شبهات پاسخ داده است.متن جوابيه به شرح زيراست:

مصرف ميوه و سبزيجات و گنجاندن آنها در رژيم‌هاي غذايي به خصوص در كودكان و نوجوانان در تمام كشورهاي توسعه يافته دنيا امري ضروري است. در دنيا وجود باقي مانده تركيبات شيميايي روي اين مواد غذايي انكارناشدني است اما با وجود اين، باز در دنيا توصيه به مصرف ميوه و سبزيجات مي‌شود و اثرات مثبت مصرف آنها به مراتب بيش از اثرات منفي آنها است بايد به يادداشت كه در دنياي امروز بدون آفت‌كش نمي‌توان محصول اقتصادي توليد و تقاضاي جمعيت عظيم را برآورده نمود. درعين حال سياست وزارت جهادكشاورزي اجراي برنامه‌هاي مديريت تلفيقي آفات با تاكيد بر مبارزه غيرشيميايي و به خصوص روش‌هاي بيولوژيك مي‌باشد كه روشي مورد تاييد تمام كشورهاي توسعه يافته دنيا است. در اين رويكرد حذف آفت‌كش‌هاي شيميايي ملاك عمل نبوده بلكه زمان طغيان آفات كه ديگر فرصتي براي اعمال روش‌هاي غيرشيميايي وجود ندارد، با رعايت كليه موارد مربوط به سلامتي انسان‌ها و ساير مصرف‌كننده‌ها (براي مثال توجه به دوره كارنس)، آفت‌كش‌هاي شيميايي مجاز، كم خطر و به خصوص اختصاصي براي آفات هدف كه تاثيري روي ساير موجودات نداشته و از نظر زيست‌محيطي نيز ايمن باشند (همچون تركيبات تنظيم كننده رشد در حشرات (IGR) به عنوان آخرين حربه استفاده مي‌شوند.

طي سالهاي اخير سعي بر آن بوده تا اين آلودگي‌ها به حداقل رسيده و به خصوص از سال 1390 و با ابلاغ طرح تضمين كيفيت و سلامت محصولات كشاورزي روند سالم‌سازي محصولات كشاورزي با اولويت‌ ميوه و سبزيجات رشد بي‌‌سابقه‌اي داشته است كه نمي‌توان منكر اين روند گرديد.

ضمن اينكه در كنار عمليات كنترلي در مبارزه با آفات و بيماريها و علفهاي هرز در باغات، اجراي عمليات آگروتكنيكي از قبيل هرس فني، تغذيه گياهي، اصلاح سيستم آبياري، مديريت كف باغ و رعايت اصول فني در زمان برداشت انجام مي‌شود. باتوضيحات بيان شده جاي گلايه است كه چرا بدون مطالعه وبررسي اعلام مي‌شود كه عدم صادرات به واسطه وجود سم در محصولات كشاورزي است و زماني ديگر مي‌بينيم كه مسئولي سابق ازسرطان‌زا بودن ميوه‌هاي توليدي سخن مي‌گويد، آيا اين گونه سخنان غيرمستند و قضاوت نادرست در مورد محصولات كشاورزي ضربه به توليد داخل و مقابله باصادرات نيست؟!

تعداد مشاهده خبر18 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal