معاون زراعت وزارت جهاد كشاورزي: ادامه كار براي خودكفايي محصولات كشاورزي تا سه سال آينده
1385/12/20

تهران - خبرگزاري اقتصادي ايران

اكونيوز:كار بر روي خودكفايي اكثر محصولات كشاروزي براساس برنامه تنظيمي وزارت جهادكشاورزي تا سه سال آينده ادامه مي‌‏يابد.

به گزارش خبرگزاري اقتصادي ايران، محمدرضا جهانسوز, معاون زراعت وزارت جهاد كشاورزي, در جمع خبرنگاران, بخش زراعت را به لحاظ امنيت غذايي مهم‌‏ترين بخش زراعت با دستور وزير جهادكشاورزي در دامنه وسيعي از فعاليت‌‏هايي كه منجر به توليد مي‌‏شود به برقراري ارتباطات مناسب و عملياتي اقدام مي‌‏كند.

وي، با بيان آن‌‏كه بخش زراعت با كليه بخش‌‏هاي تحقيقاتي و اجرايي ارتباطات متقابل ايجاد مي‌‏كند, افزود: مسايل مربوط به خشكسالي, امنيت غذايي, وارد كردن ارقام جديد, تجهيز اراضي كشاورزي از طريق بخش زراعت دنبال مي‌‏شود.

جهانسوز، تاكيد وزير جهادكشاورزي را بر عملي‌‏تر شدن اقدامات بخش زراعت اعلام كرد و گفت: طبق بررسي‌‏هاي به عمل آمده هنوز اطلاعات و يافته‌‏هاي كشاورزي به ميزاني كه بايد وارد عرصه‌‏هاي زراعي كشور نشده و تنها درصد كمي از اين يافته‌‏ها و اطلاعات به اين عرصه‌‏ها منتقل شده است.

وي، با بيان مطلب فوق, تصريح كرد: چنانچه پتانسيل‌‏هاي علمي و اطلاعات موجود در بخش زراعت مورد استفاده قرار گيرد توليدات اين بخش حدود 3 الي 4 درصد ميزان موجود رشد مي‌‏كند؛ لذا وزارت جهادكشاورزي به سمت عملياتي شدن اين مساله حركت خود را آغاز كرده است.

معاون زراعت وزارت جهادكشاورزي, با بيان آن كه هميشه طرفدار وارد كردن اطلاعات از كشورهاي ديگر نيستيم, بيان كرد: انباشت اطلاعات و تحقيقات علمي در بخش كشاورزي سابقه‌‏اي 80 ساله دارد؛ به طوري كه بزرگ‌‏ترين سازمان تحقيقاتي و آموزشي كشور بعد از وزارت علوم در بخش كشاورزي است؛ ولي با توجه به وجود اطلاعات علمي در اين بخش در صورت نياز از اطلاعات ساير كشورها استفاده مي‌‏كنيم و اين اطلاعات را وارد بخش مي‌‏كنيم.

وي، در رابطه با استمرار خودكفايي گندم در اثر تناوب كشت كلزا, عنوان كرد: اساس كار بخش زراعت بر تناوب است؛ ولي صرفاً تناوب گندم و كلزا را در بر نمي‌‏گيرد، به طوري كه طبق اهداف ملي و وزارت جهادكشاورزي اولين هدفي كه دنبال مي‌‏شود خودكفايي در محصولاتي است كه به طور مستقيم در زمينه‌‏ ايجاد امنيت غذايي براي كشور داراي ارزش هستند.

جهانسوز، افزود: در امر تناوب تلاش مي‌‏شود كه محصولات استراتژيك كه نقش مهمي در امنيت غذايي دارند نظير چغندر قند و يا كلزا مورد توجه قرار گيرند؛ به طوري كه كشت برنج يك نوع سيستم متفاوت به لحاظ متناوب بكار گرفته شده است.

وي، با اشاره به بكارگيري مكانيزم منطقي براي كاشت محصولات زراعي، خاطرنشان كرد: البته در اين امر هيچ‌‏گونه زور و يا فشاري بر كشاورزان وارد نيست.

وي، با تاكيد بر خودكفايي برنج، اظهارداشت: براساس برنامه‌‏هاي تنظيم شده از سوي وزارت جهادكشاورزي تا سه سال آينده كار بر روي خودكفايي اكثر محصولات كشاورزي ادامه مي‌‏يابد؛ ضمن آن‌‏كه خودكفايي در برنج به طور قطع محقق مي‌‏شود.

جهانسوز، ارائه اطلاعات كمي بخش زراعت را به زماني مناسب محول كرد.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
03.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal