طرح تحقيقاتي تامين خوراك دام و طيور با استفاده از آزولا اجرا مي شود
1386/08/22

مدير جهاد كشاورزي انزلي گفت: طرح تحقيقاتي تامين خوراك دام و طيور براي نخستين بار با استفاده از گياه آبي آزولا در بندر انزلي در دست اجراست.

محمد يادگار در گفتگو با خبرنگار مهر در انزلي، افزود: دراين طرح كه در روستاهاي بشمن، پيله علي باغ و سنگاچين در دست اجراست ، گياه آزولا ،ضايعات چاي، تفاله چغندر و پوست درختان جنگلي مخلوط و به عنوان غذايي گوساله هاي نر و اردكهاي سفيد استفاده مي شود.

وي گفت: با استفاده از گياه آبي آزولا، تفاله چغندر و ضايعات چاي مي توان براي يك ميليون قطعه اردك سفيد و 30 هزار راس گوساله نر خوراك تهيه و بيش از 16 ميليارد ريال در هزينه خريد علوفه  صرفه جويي كرد.

يادگار همچنين با اشاره به اينكه از هر هكتار آبگير گيلان 45 الي 56 تن گياه آزولا قابل برداشت است ، افزود: اين سه طرح تحقيقي و ترويجي با همكاري مركز تحقيقات سازمان جهاد كشاورزي، مديريت ترويج و نظام بهره برداري و مديريت جهاد كشاورزي انزلي در حال انجام است.

وي اشاره كرد: سيلو آزولا با تفاله چغندر در تغذيه گاوه هاي نر پرواري،  استفاده از آزولا براي تغذيه ارك بومي و استفاده از ضايعات چاي در كمپوست نمودن پوست درختان جنگلي از جمله اين سه طرح است.

يادگار، هدف استفاده از آزولا در تامين خوراك دام، كاهش هزينه نگهداري، تغذيه و ايجاد اشتغال در منطقه دانست و افزود: تكثير خيلي زياد اين گياه آبزي در اراضي كشاورزي ضمن جلوگيري از رشد و نمو برنج، زيست آبزيان را با مشكل مواجه كرده اما در عين حال اين گياه داراي پروتئين خوب است و كشت، داشت و برداشت آن هزينه چنداني ندارد.

وي گفت: مخطوط 45 درصد آزولا در جيره غذايي دام، به صورت سيلو با ساير تركيبات مثل، تفاله چغندر ضمن تامين مواد غذايي در مقايسه با ساير خوراكي هاي دام بسيار مقرون به صرفه است.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر14 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal