تولید 15 هزار تن میگو در سال 91
1391/02/12

مدير كل امور ميگو و آبزيان دريايي سازمان شيلات ايران گفت: در صورت تسريع در ارايه بسته حمايتي دولت به ميگوكاران، پيش بيني مي شود، طي سال جاري بيش از 15 هزارتن ميگو در كشور توليد شود.""اميدرضا اصغري"" در گفت و گو با ايرنا افزود: سال گذشته حدود هشت هزار و 35 تن ميگو در كشور توليد شد كه نسبت به سال 89 با ميزان شش هزار و 360 تن حدود 20 درصد رشد را نشان مي دهد. وي اظهار داشت: هم اكنون استان بوشهر بزرگترين قطب توليد كشور است كه حدود 50 درصد ميگو مورد نياز داخل را تامين مي كند.

مدير كل امور ميگو و آبزيان دريايي تصريح كرد: همچنين محصول ميگو در استان هاي هرمزگان، سيستان و بلوچستان، خوزستان و گلستان نيز توليد و به بازارهاي داخل و خارج عرضه مي شود. وي ادامه داد: امسال ارايه بسته حمايتي 100 توماني دولت به پرورش دهندگان ميگو مي تواند بخشي از مشكلات توليدكنندگان را كاهش دهد، اين در حالي است كه تاكنون مصوبه بسته حمايتي ميگوكاران از بانك مركزي به بانك هاي عامل ابلاغ نشده است.

اصغري به تسريع در ابلاغ مصوبه بسته حمايتي ميگو به ميگوكاران تاكيد كرد و گفت: هم اكنون بدهي پرورش دهندگان و صنايع فرآوري ميگو كشور بيش از دو برابر بسته حمايتي دولت است، اما اميدواريم به منظور افزايش توليد و رفع مشكل ميگوكاران اين مصوبه هر چه سريع تر به بانك هاي عامل ابلاغ شود.

وي افزود: بر اساس اين مصوبه سود بدهي معوق پرورش دهندگان ميگو توسط دولت بخشيده و اصل بدهي با يك تنفس يك ساله تقسيط و پرداخت مي شود كه اين كمك بزرگي به پرورش دهندگان ميگو خواهد بود.

اين مقام مسئول اضافه كرد: در صورت اجراي مصوبه مذكور ميگوكاران مي توانند به طور مجدد از تسهيلات بانكي جهت توسعه توليد بهره مند شوند.

وي اظهار داشت: در اين راستا پرورش دهندگان ميگو كه توانايي توليد را دارند، اما به دليل بدهي معوق به بانك ها دچار مشكل توليد بودند نيز مي توانند به جرگه توليد كنندگان كشور وارد شوند.

اصغري تصريح كرد: سال گذشته دستاوردهاي خوبي در زمينه افزايش توليد ميگو در كشور حاصل شده كه در برخي موارد توليد ميگو از 2 تن در هكتار به بيش از 10 تن در هكتار به صورت سالانه رسيده است. به گفته وي، سال گذشته ميانگين توليد ميگو كشور نسبت به سال 89 حدود سه تن در واحد سطح (در هر هكتار) برآورد شده كه موفقيت بزرگي در توليد و تكثير اين محصول است.

تعداد مشاهده خبر19 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal