ضرورت توجه جامعه جهانی به کشورهای با پوشش کم جنگل
1393/04/04

 رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در بیست دومین نشست کمیته جنگل فائو که از دوم تیر تا ششم این ماه در رم پایتخت کشور ایتالیا در جریان است خواستار توجه بیش از پیش جامعه جهانی جنگلداری به کشورهای با پوشش کم جنگل شد.

متن سخنان خدا کرم جلالی بدین شرح است:                      

آقای رئیس

خانم ها، آقایان

نمایندگان محترم حاضر درجلسه

اهمیت نقش جنگل ها در مباحث محیط زیستی و تأثیری که بر آب و هوای جهانی و به ویژه بر زندگی بشری در ابعاد مختلف می گذارند، بسیار حیاتی بوده و از جنبه های مختلف قابل بررسی است.

 در این ارتباط، بنظر می رسد که با توجه به حساسیت شرایط، فائو و سازمان های مسئول در امر مشارکت های جمعی برای جنگل (CPF) لازم است با دقت بیشتر ومسئولانه تری به این مهم بپردازند.

 جمهوری اسلامی ایران با توجه به شرایط اقلیمی خاص خود از ابتدای طرح مذاکرات بین المللی مرتبط با مباحث جنگل همواره سعی نموده است تا نقشی فعال در این زمینه داشته باشد و تلاش نموده است این نقش را به ویژه پس از برگزاری اجلاس ریو ( در سال 1992 میلادی در ریودوژآنیرو – برزیل) بسیار پررنگ تر ایفا نماید و در سه کنوانسیون تغییر اقلیم، تنوع زیستی و مقابله با بیابان زایی عملکردی متعهدانه داشته باشد.

 سیاست هایی که بیش از دو دهه در مدیریت منابع طبیعی ایران مورد توجه قرار گرفته است شامل تلفیق مناسب مدیریت جنگل و مرتع و اکوسیستم های مناطق خشک و نیمه خشک بیابانی و جامع نگری در حوضه های آبخیز بوده است که در قالب مشارکت های مردمی موجب توانمندسازی و ایجاد اشتغال و معیشت شدهاست.

 توجه به چند وجهی بودن تولیدات و خدمات حاصل از جنگل و تمرکز بر حفظ و احیای آنها باعث گردیده تا سیاست های جنگل ایران به سمت مدیریت نزدیک به طبیعت با نگاه اکوسیستمی گرایش پیدا کند.

در افق 20 ساله سطح جنگل ها، به 10 درصد مساحت کشور افزایش می یابد

حفاظت از عرصه های جنگلی، جنگلکاری، درختکاری در خارج از مناطق جنگلی و افزایش پوشش گیاهی مناسب در مناطق خشک و نیمه خشک و نیز زراعت چوب از اولویت های اساسی در سیاست های منابع طبیعی کشور است. که بر اساس افق بیست ساله قرار است سطح جنگل ها، به 10% درصد عرصه سرزمینی افزایش یابد.

 برنامه ریزی دانش محور، خصوصاً دانش بومی و بکارگیری نتایج حاصل از تحقیقات و توجه به چرخه کربن همراه با توسعه فرهنگ و اخلاق منابع طبیعی، تفکری، قالب بر سیاست های اولویت دار سازمان مسئول جنگل، مرتع و آبخیزداری کشور می باشد.

 تنوع اقلیمی و آب وهوایی ایران و تجربه طولانی و اقدامات گسترده مدیران و کارشناسان ایرانی در زمینه های مختلف مدیریت انواع مختلف جنگل و احیاء مناطق خشک ونیمه خشک و بیابانی، مقدمات مناسبی را در جهت امکان کمک به کشور های منطقه در ابعاد مختلف منجمله جنبه های فنی فراهم نموده است. امید است در چنین جلساتی ساز و کارهای لازم در جهت همکاری های بین المللی، منطقه ای، چند جانبه و یا دوجانبه به منظور تبادل دانش فنی، تجربی و مدیریت فراهم آید.

 ضرورت توجه بیش از پیش به کشورهای با پوشش کم جنگل

در همین ارتباط، با توجه به مخاطرات طبیعی و زیست محیطی که در پنجمین گزارش ارزیابی جهانی اقلیم به آن اشاره شده است و ایران نیز در شرایط حاضر مواجه با آن می باشد. ضرورت دارد همکاری های علمی، انتقال تکنولوژی و تبادل تجربیات به منظور تعدیل اثرات آن صورت پذیرد.

 لازم است کشورها و سازمان های ذیربط با توجه جدی به نیازها و ملزومات کشورهای در حال توسعه و کشورهایی که با مشکلات جدی اقتصادی مواجه هستند، بپردازند. کشورهای با پوشش کم جنگل با توجه به شرایط سخت آب و هوایی و اقلیمی که دارند نیز در این مجموعه، نیاز به توجه بیشتری دارند.

 حفظ، احیاء و گسترش جنگل در این کشورها و نتایج مثبت حاصل از آن نه تنها برای خود این کشورها و مردمشان منافع بسیار گسترده ای دارد، بلکه می تواند باعث کاهش معضلات ایجاد شده برای کره مسکون که همه ساکنین آن را در معرض تهدید قرار داده باشد و همه انسان ها درتمام فاره ها از نتایج مفید آن بهره مند شوند.

 امیدوارم در خاتمه این نشست و بازگشت به کشورها تصمیمات قاطع و روشنی برای تقویت دبیرخانه فرایند تهران در این زمینه اتخاذ شود. برای شما موفقت و دستیابی به نتایج خوب در این نشست را آرزو می نمایم.

تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal