اولین کارگاه آموزشی آنفلوآنزای پرندگان فائو در ایران
1385/08/09

رييس سازمان دامپزشكي:

برنامه‌هاي آماده‌باش و كنترل بيماري‌ آنفلوآنزا با همكاري كشورهاي منطقه تدوين شد 

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: كشاورزي و دامپروري

 

 

مراسم افتتاحيه اولين كارگاه آموزشي آنفلوآنزاي پرندگان از سوي فائو در ايران، ديروز (دوشنبه) در اداره كل دامپزشكي استان تهران با حضور نمايندگان كشور‌هاي قزاقستان، قرقيزستان، تاجيكستان، تركمنستان، ازبكستان، تركيه، افغانستان، پاكستان، آذربايجان و ايران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار كشاورزي ايسنا، اجلالي ـ معاون امور بين‌الملل و توسعه وزارت جهاد كشاورزي ـ با مهم خواندن بخش دام و طيور به عنوان يكي از زيربخش‌هاي كشاورزي، افزود: كنترل 19 هزار و 700 واحد صنعتي مرغداري در ايران كاري مشكل است لذا افزايش مشاركت بخش خصوصي و دولتي را در كنترل بيماري مهم است.

در ادامه دكتر حسني ـ رييس سازمان دامپزشكي ايران ـ گفت: برنامه‌هاي آماده باش و كنترل بيماري آنفلوآنزا توسط سازمان‌هايي نظير فائو، سازمان جهاني بهداشت دام، بانك جهاني و بانك توسعه آسيايي و با همكاري كشور‌هاي منطقه براي جلوگيري از شروع يك اپيدمي‌ تدوين شده است.

او برنامه‌هايي از قبيل برنامه راهنماي آمادگي براي كشور‌هاي در معرض خطر توسط فائو و برنامه جهاني كنترل اپيدمولوژي و ايجاد شبكه‌هاي تشخيص و ديده‌باني در آسياي مركزي را از اين دست خواند.

حسني بيان كرد: روند كنترل و پيشگيري در ايران به گونه‌اي بوده است كه با وجود گستردگي مراكز صنعتي و سنتي پرورش طيور در حدود 1500 شهر و 100 هزار روستا در كشور، از بروز هر گونه آنفلوآنزاي مرغي جلوگيري شده است.

وي عنوان كرد: سازمان دامپزشكي ايران با 8300 نيروي متخصص، 11 دانشكده دامپزشكي و بيش از 10 هزار دامپزشك در بخش خصوصي آماده اجراي پروژه‌هاي فائو است.

سپس شيخ بشر ـ سفير فائو در ايران ـ گفت: بايد برنامه‌اي جهاني براي انتقال بيماري در كشور‌هاي مختلف را مشخص كرد و چارچوب‌هاي زماني مشخصي را در اين زمينه ارائه داد.

او مهم‌ترين نگراني حال حاضر در مورد اين بيماري را انتقال آن از انسان به انسان دانست كه مي‌تواند فاجعه‌ آفرين باشد.

سپس جيان كارلو فراري ـ نماينده فائو ـ در اين سمينار به تشريح اهداف و فعاليت‌هاي اين سازمان در جهت مقابله با آنفلوآنزاي پرندگان پرداخت و ايجاد يك شبكه هماهنگ منطقه‌يي را مهمترين نياز امروز دانست.

فراري هم‌چنين مهم‌ترين اقدامات فائو را استراتژي كنترل بيماري جهت جلوگيري از انتقال آن از كشور‌هاي آلوده به كشور‌هاي پاك، به حداقل رساندن رساندن امكان وقوع يك پاندميك انساني، ارتقاي سطح كيفي و كمي‌ توليدات طيور و ارتقاي سطح زندگي و بهداشتي مناطق روستايي كه به پرورش طيور مشغولند، برشمرد.

وي سپس 2 اصل طراحي هدف و استراتژي براساس اطلاعات اپيدمولوژي و انطباق روند تهيه استراتژي با توجه به شرايط خاص هر كشوري را از اصول مهم در تبيين استراتژي كلي مبارزه دانست.

 

تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal